eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Inspekcja Handlowa sprawdziła meble ogrodowe

Inspekcja Handlowa sprawdziła meble ogrodowe

2017-06-19 00:30

Inspekcja Handlowa sprawdziła meble ogrodowe

Meble ogrodowe © coco - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sezon na imprezy w plenerze już rozpoczęty. O przyjemnościach płynących z posiedzeń na tarasie, w altanie czy w ogrodzie można by długo opowiadać. Dopełnieniem takich spotkań są meble ogrodowe. Czy te, z których korzystamy są bezpieczne? Czy spełniają niezbędne wymogi? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała Inspekcja Handlowa. Oto wyniki analizy przeprowadzonej w II kwartale minionego roku. wśród 75 przedsiębiorców z ośmiu województw.
Badanie IH objęło swoim zasięgiem 75 przedsiębiorców z ośmiu województw i 338 partii mebli ogrodowych. Obiekcje inspektorów wzbudziło aż 30 proc. skontrolowanych artykułów. W przypadku 14 partii (4 proc.) stwierdzono wady produkcyjne, które mogły zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Zbadane meble ogrodowe miały m.in. ostre i wystające elementy i zadziory. Dla przykładu, jedna z partii krzeseł ogrodowych została zakwestionowana ze względu na brak zaślepek w otworach metalowych elementów, a inna ze względu na szczeliny w drewnianych siedziskach.

fot. mat. prasowe

Meble ogrodowe

Przed zmontowaniem mebli przeczytaj instrukcję użytkowania.


Meble ogrodowe bywały również źle oznakowane. Tego rodzaju uchybienie stwierdzono w 26 proc. zbadanych produktów (88 partii). Przewinienia przedsiębiorców dotyczyły najczęściej braków w instrukcjach użytkowania, oznaczeniach produktów oraz niekompletnych danych. Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do dziewięciu partii mebli z powodu braku polskiej instrukcji użytkowania. Wyniki przeprowadzonej kontroli, w kwestii oznakowania, są bardzo zbliżone do tych z poprzednich lat.

W wyniku działań Inspekcji Handlowej większość przedsiębiorców wyeliminowała nieprawidłowości podczas kontroli lub bezpośrednio po niej.

Kupujesz meble ogrodowe – pamiętaj:

  1. Przeczytaj instrukcję użytkowania, która powinna być napisana w języku polskim. Znajdziesz w niej wskazówki, dotyczące montażu mebli ogrodowych, zasady konserwowania oraz dowiesz się, czy możesz ich używać np. na kempingu.
  2. Sprawdź, czy elementy mebli, z którymi masz bezpośredni kontakt podczas użytkowania, są odpowiednio wykończone, czyli nie mają ostrych krawędzi lub zadziorów, które mogłyby spowodować skaleczenie.
  3. Zwróć uwagę na to, czy wystające elementy i ostre zakończenia, posiadają odpowiednie zaślepki i osłony.
  4. W razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.