eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop na żądanie - czy pracodawca może go odmówić

Urlop na żądanie - czy pracodawca może go odmówić

2007-10-15 15:06


Zawsze cztery dni

Przepisy prawa pracy w zakresie urlopu na żądanie wskazują wyraźnie, że pracownikowi przysługują tutaj cztery dni w danym roku kalendarzowym. Nie ma natomiast znaczenia ile godzin dziennie pracuje pracownik. Jeżeli ilość dni urlopu wypoczynkowego, która pozostała pracownikowi do wykorzystania, pozwala na skorzystanie z czterodniowego urlopu na żądanie – pracownik z prawa tego może skorzystać. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na cały etat jak i na jego część.

Aby lepiej zrozumieć powyższe wyjaśnienia – przedstawmy kilka przykładów:

Przykład 1.

Pracownik podjął swoją pierwszą pracę z dniem 01 lipca 2007 r. W dniu 25 lipca chciał otrzymać urlop na żądanie i złożył odpowiedni wniosek u pracodawcy. Czy urlop ten mu przysługuje?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownik nabędzie po przepracowaniu miesiąca (czyli dopiero w sierpniu). Tym samym prawo do urlopu na żądanie będzie mu przysługiwało także dopiero w sierpniu.

Przykład 2.

Pracownikowi przysługuje w danym roku kalendarzowym 20 dni urlopu wypoczynkowego, z czego wykorzystał do końca września 18 dni. 01 października wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu trzech dni urlopu na żądanie. Czy pracodawca powinien urlopu tego udzielić?

Urlop na żądanie mieści się w limicie urlopu wypoczynkowego. Tym samym w przedstawionej sytuacji pracownik ma prawo do skorzystania jedynie z dwóch dni urlopu na żądanie.

Przykład 3.

Pracownik jest zatrudniony na ½ etatu. Jego wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni (1/2 x 20 dni = 10 dni x 8 h = 80 godzin). Dziennie pracuje 4 godziny. Ile dni urlopu na żądanie może wykorzystać w danym roku kalendarzowym?

Kodeks pracy przewiduje jedynie, że urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni. Tym samym pracownik ten może skorzystać z czterech dni takiego urlopu czyli 16 godzin.

Przykład 4.

Pracownik jest zatrudniony na ½ etatu. Pracownik pracuje co drugi dzień po 8 godzin. Jego wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni (czyli 80 godzin). Ile dniu urlopu i ile godzin może wykorzystać w danym roku kalendarzowym na żądanie.

Pracownikowi przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Ponieważ pracuje 8 godzin dziennie – w danym roku kalendarzowym urlop ten może wynieść 4 dni x 8 godzin = 32 godziny. Pozostała część (czyli 48 godzin – 6 dni) będzie przysługiwać pracownikowi jako urlop wypoczynkowy.

poprzednia  

1 2 3

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Umowa na zastępstwo

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.