eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

2017-05-20 00:40

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne © Jacob Lund - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnie dni nie rozpieszczały nas pogodą. Po majowym śniegu wreszcie jednak nastała aura zasługująca na miano wiosennej, a – w przypadku w niektórych regionów Polski – nawet letniej. W ruch poszły już plażowe parawany, a także okulary przeciwsłoneczne. Wybór tych ostatnich powinien być przemyślany. Nie wszystkie bowiem gwarantują nam dostateczne bezpieczeństwo. Co oznaczają symbole na okularach przeciwsłonecznych? Czy w każdych możesz prowadzić samochód? Przeczytaj poradnik przygotowany przez UOKiK.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Wprawdzie kwestia dopasowania oprawek do owalu twarzy jest bez wątpienia ważna, ale warto również pamiętać, że punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności okulary przeciwsłoneczne stanowią środek ochrony indywidualnej. Z tego też względu ich oznakowanie jest ściśle określone przepisami prawa. Potwierdzeniem zgodności okularów z obowiązującymi normami jest umieszczenie na nich znaku CE. Jakie jeszcze oznaczenia mogą posiadać okulary przeciwsłoneczne? Tego dowiesz się z poniższego poradnika UOKiK.
  • Oznakowanie jest istotne. Kupując okulary przeciwsłoneczne, szukaj na nich cyfr 0 do 4, mówiących o kategorii filtra. Pamiętaj, że im wyższa jest cyfra, tym lepsza ochrona przed światłem, ale również - co bardzo ważne - o wiele mniejsza zdolność spostrzegania znaków drogowych, sygnalizacji czy pieszych i innych uczestników ruchu. O ile zatem okulary przeciwsłoneczne z filtrem 4 to świetny wybór na plażę czy pustynię, o tyle już zupełnie nie nadają się do prowadzenia samochodu.
  • Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy oznacza, że okulary przeciwsłoneczne będą reagować na natężenie światła - im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsze będą ich szkła. Z kolei filtr polaryzacyjny to odpowiedni zakup z myślą o jeździe samochodem - wyposażone w niego okulary przeciwsłoneczne wyostrzają oraz minimalizują niepotrzebne odbicia.
  • W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w jęz. polskim - szukaj załączonej informacji.
  • Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.
  • Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.
  • Wybierając okulary przeciwsłoneczne kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.
  • Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczał twojego pola widzenia.
  • Jeśli trafisz na niewłaściwie oznakowane okulary przeciwsłoneczne u sprzedawcy, skontaktuj się z Inspekcją Handlową. Na stronie urzędu znajdziesz również link do krajowego rejestru wyrobów niezgodnych lub stwarzających zagrożenie lub unijnego systemu RAPEX (w języku angielskim),
  • Pomoc w razie problemów z reklamacją wadliwych okularów przeciwsłonecznych uzyskasz u Rzeczników Konsumentów, w Wojewódzkich Inspektoratach IH, pod numerem telefonu 801 440 220 lub mailowo – porady@dlakonsumentow.pl.

fot. mat. prasowe

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Im mniejszą numerację posiada filtr, tym mniejsza jest gwarancja ochrony przed szkodliwym promieniowaniem


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.