eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kiedy odprawa przy zwolnieniach indywidualnych

Kiedy odprawa przy zwolnieniach indywidualnych

2007-10-21 11:31

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu pandemii? Sprawdź swoje prawa


W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w ramach zwolnienia indywidualnego jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45-49 k. p.). Jeżeli pracodawca dokonując zwolnień indywidualnych rozwiązał za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie (art. 50 k. p.).

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy jest uzależniona od zakładowego stażu pracy i przysługuje w wysokości (art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych):
  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 w/w ustawy odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej jest ograniczona i nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Od stycznia 2007 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 936 zł. W związku z tym, maksymalna wysokość odprawy pieniężnej wynosi 14.040 zł (15 x 936 zł).

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez samego pracownika, a także wtedy, gdy terminowa umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta, odprawa nie przysługuje. Kiedy jednak umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy została wypowiedziana przez pracodawcę wcześniej z przyczyn nieleżących po stronie pracownika, pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę pieniężną.

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: