eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana czasu na letni nie zmniejsza pensji

Zmiana czasu na letni nie zmniejsza pensji

2017-03-24 11:19

Zmiana czasu na letni nie zmniejsza pensji

Zmiana czasu na letni nie zmniejsza pensji © maglara - Fotolia.com

W nadchodzącą niedzielę przestawiamy zegary z czasu zimowego na czas letni. W konsekwencji nie tylko krócej śpimy, ale i krócej pracujemy. Zmiana czasu nie może być jednak argumentem przemawiającym za obniżeniem wynagrodzenia pracownikowi, któremu w ten dzień wypadnie „nocka”.

Przeczytaj także: Grudniowa gorączka w firmie: czy nadgodziny to obowiązek?

W nocy 26 marca br. czeka nas niemiły obowiązek przestawienia czasu z godziny 2:00 na 3:00. Narzuca go § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Cofnięcie wskazówek zegara, czyli przejście z czasu letniego na zimowy, dla nocnej zmiany pracowników oznacza dodatkową przepracowaną godzinę. Godzina ta jest nie tylko płatna, ale i wymaga od pracodawcy udzielenia pracownikowi rekompensaty za czas przekraczający normy pracy. O szczegółach pisaliśmy w październiku ubiegłego roku.

W nadchodzącą niedzielę pracownicy nocnej zmiany będą z kolei pracować godzinę krócej za sprawą przesunięcia zegarków „do przodu”. Czy analogicznie do poprzedniej zmiany, ich wynagrodzenie się zmniejszy?

Zmiana czasu wpływa na wymiar czasu pracy


Nie ma podstaw do tego, aby za tę jedną nieprzepracowaną godzinę pracownikom nie wypłacić wynagrodzenia, ponieważ przychodząc w niedzielę do pracy będą oni gotowi do wykonywania pracy, a nie będą pracowali wyłącznie z powodu przepisów prawa, zatem z przyczyn od siebie niezależnych. Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Zmiana czasu na letni nie może jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia, mimo że nieprzepracowanie jednej godziny w związku ze zmianą czasu wpływa na faktyczny wymiar czasu pracy w całym okresie rozliczeniowym.

fot. maglara - Fotolia.com

Zmiana czasu na letni nie zmniejsza pensji

W nadchodzącą niedzielę pracownicy nocnej zmiany będą z kolei pracować godzinę krócej za sprawą przesunięcia zegarków „do przodu”.


Pracownikowi nie można nie zapłacić


Jeśli pracownika obowiązuje stawka godzinowa, powinien otrzymać wynagrodzenie za taką liczbę godzin, jaką powinien przepracować zgodnie z obowiązującym go wymiarem pracy. Jeśli jego nocna zmiana w dniu 26 marca br. wynosi zgodnie z obowiązującym go wymiarem czasu pracy 8 godzin, przyjmuje się, że za przepracowanych 7 godzin tej nocy w związku ze zmianą czasu powinien otrzymać takie same wynagrodzenie, jak gdyby przepracował 8 godzin.

Z kolei z art. 81 § 1 ww. kodeksu wynika, że w przypadkach, kiedy pracownik był gotowy do wykonywania pracy, a doznał przeszkód dotyczących pracodawcy, przysługuje mu za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli taki składnik wynagrodzenia nie został wprowadzony przy określaniu warunków wynagrodzenia, za tę godzinę niewykonywania pracy przysługuje mu 60% wynagrodzenia. Trudno jednak winić za zmianę czasu pracodawcę.

Katarzyna Miazek,
Przeczytaj także: Ile godzin pracy w 2022 roku? Ile godzin pracy w 2022 roku?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: