eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Czy wskaźniki laserowe są bezpieczne? Jest odpowiedź IH

Czy wskaźniki laserowe są bezpieczne? Jest odpowiedź IH

2017-03-21 12:44

Czy wskaźniki laserowe są bezpieczne? Jest odpowiedź IH

Czy wskaźniki laserowe są bezpieczne? © BlueSkyImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy oferowane przez sprzedawców wskaźniki laserowe są bezpieczne dla kupujących? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Inspekcja Handlowa. Inspektorzy ruszyli w teren i przyjrzeli się 92 partiom produktów, wśród których niemal połowa wzbudziła ich zastrzeżenia. Najczęściej jednak chodziło o brak wystarczających informacji lub wadliwe oznakowanie. Większość producentów usunęła nieprawidłowości już podczas kontroli.
Wskaźniki laserowe to urządzenia przydatne zwłaszcza tym, którzy prowadzą różnego rodzaju prezentacje. Przybierają one najróżniejsze postaci: od samodzielnych wskaźników, poprzez elementy długopisów, latarek czy np. pamięci USB. Niezależnie jednak od formy, jaką przybierają, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie - długotrwałe patrzenie w wiązkę lasera może uszkodzić wzrok. Dlatego też tak bardzo istotne jest ich bezpieczeństwo oraz prawidłowe użytkowanie.

UOKiK postanowił zbadać, czy dostępne na polskim rynku wskaźniki laserowe nie stanowią zagrożenia dla ich użytkowników. Badanie zlecono Inspekcji Handlowej, która w IV kwartale minionego roku przyjrzała się 92 partiom wskaźników oferowanych przez sklepy detaliczne oraz hurtownie z całego kraju. Zastrzeżenie inspektorów wzbudziło 46 proc. przebadanych produktów. W 57 proc. przypadków chodziło o niepełną instrukcję, a do 11 partii wskaźników nie dołączono stosownych informacji, w tym ostrzeżeń.

Inspekcja Handlowa zleciła przeprowadzenie badań w Laboratorium Badawczym Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Wiązki laserów mają różny wpływ na organizm, dlatego urządzeniom laserowym są nadawane odpowiednie klasy bezpieczeństwa. Zakwestionowano dwie z przebadanych próbek. Jedna z nich miała wyższą klasę bezpieczeństwa niż deklarowana przez producenta. W przypadku drugiej próbki wskaźników, która nie posiadała tej informacji, badania wykazały klasę bezpieczeństwa wskazującą na wysokie ryzyko uszkodzenia wzroku.

W porównaniu z kontrolą z 2010 roku, kiedy inspektorzy ujawnili 73 proc. nieprawidłowości, zeszłoroczna kontrola wypadła lepiej. W wyniku działań Inspekcji Handlowej większość przedsiębiorców wyeliminowała nieprawidłowości podczas kontroli. W razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, skontaktuj się z Inspekcją Handlową lub Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

Konsumencie, każdy laser poza klasą 1, może być niebezpieczny dla zdrowia:

Przeczytaj instrukcję obsługi:

 • Zapoznaj się z prawidłową obsługą, bezpiecznym użytkowaniem w celu uniknięcia możliwej ekspozycji na niebezpieczne promieniowanie laserowe.
 • Sprawdź, gdzie są otwory wyjściowe wskaźnika laserowego.

Zapoznaj się z oznaczeniami i ostrzeżeniami na produkcie lub opakowaniu:


 • Obramowanie etykiety, tekst i symbole powinny być czarne na żółtym tle (z wyjątkiem urządzeń klasy 1).
 • Etykieta musi zawierać trójkąt ostrzegawczy z symbolem wiązki lasera (z wyjątkiem urządzeń klasy 1), klasę lasera oraz odpowiednie ostrzeżenie (z wyjątkiem urządzeń klasy 1), a także informację o maksymalnej mocy, czasie trwania impulsu (jeśli laser pracuje impulsowo) i długości fali.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki laserowe - zasady bezpieczeństwa

Najważniejsze jest zapoznanie z zasadami prawidłowego użytkowania.


Zapoznaj się z klasami bezpieczeństwa i opisem urządzeń laserowych:


Klasa bezpieczeństwa lasera jest bardzo istotnym oznaczeniem. Poza laserami o klasie 1 wszystkie inne mogą stwarzać zagrożenie głównie dla oczu. Wskaźniki laserowe o klasie 3B i 4 nie powinny być dostępne dla przeciętnego konsumenta.
 • klasa 1 – urządzenie bezpieczne w racjonalnie przewidywalnych warunkach.
 • klasa 1M – urządzenie bezpieczne, z wyjątkiem zagrożenia w przypadku patrzenia przez przyrządy optyczne.
 • klasa 2 - niska moc; ochrona oka zapewniona przez naturalną awersję i instynktowne reakcje obronne.
 • klasa 2M - jak dla klasy 2, z wyjątkiem zagrożenia w przypadku patrzenia przez przyrządy optyczne.
 • klasa 3R - bezpośrednie patrzenie w wiązkę może być niebezpieczne.
 • klasa 3B - bezpośrednie patrzenie w wiązkę zwykle jest niebezpieczne.
 • klasa 4 - wysoka moc; rozproszone odbicia mogą być niebezpieczne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: