eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?

2017-03-12 00:46

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy? © ilkercelik - Fotolia.com

O ile w przypadku zadłużonego konsumenta wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości jest jedynie uprawnieniem oraz przywilejem, o tyle już przedsiębiorca ma w tym zakresie obowiązki. Ich niedopełnienie może owocować poważnymi sankcjami.

Przeczytaj także: Niewypłacalni przedsiębiorcy mają tylko 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Obowiązujące przepisy mówią, że spółki handlowe oraz osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą powinny - w terminie 30 dni od powstania niewypłacalności - złożyć wniosek o upadłość. Czynność ta ma istotne znaczenie dla późniejszego oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej.

W przypadku spółek prawa handlowego wniosek o ogłoszenie upadłości zobowiązany jest złożyć każdy ze wspólników spółki osobowej. Wyjątkami są tu komandytariusz w spółce komandytowej i akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej. Obowiązek ten spoczywa również na każdym członku zarządu spółki kapitałowej. Zgodnie z treścią art. 21 Ustawy prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o ogłoszenie upadłości musi trafić do sądu w ciągu 30 dni od momentu, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia bankructwa. Taką podstawą jest stan niewypłacalności.

Kiedy przedsiębiorca jest niewypłacalny


Eksperci wskazują, że niewypłacalność dłużnika następuje w momencie, kiedy utracił on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Istnieje domniemanie, że dłużnik utracił tę zdolność, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Zobowiązanie jest wymagalne wówczas, gdy zaktualizował się obowiązek świadczenia przez dłużnika, np. gdy nadszedł termin zapłaty sumy pieniężnej.

fot. ilkercelik - Fotolia.com

Kiedy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca ma obowiązek złożenia terminowego wniosku o ogłoszenie upadłości w momencie wystąpienia przesłanek o jego niewypłacalności, niezależnie od decyzji podjętej przez sąd rozpatrujący wniosek.


Konieczny wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w ustawowym terminie


Przedsiębiorca ma obowiązek złożenia terminowego wniosku o ogłoszenie upadłości w momencie wystąpienia przesłanek do jego niewypłacalności, niezależnie od decyzji podjętej przez sąd rozpatrujący wniosek.
Jednym z największych zaniedbań praktyki gospodarczej jest nieskładanie wniosku o upadłość przez przedsiębiorców, głównie mniejszych. Po pierwsze dlatego, że nie wiedzą oni iż taki wniosek powinni złożyć, gdyż są przekonani, że dotyczy on jedynie dużych spółek kapitałowych. Po drugie mylnie zakładają, że skoro nie posiadają żadnego majątku, sąd i tak wniosek oddali, więc nie podejmują nawet próby jego złożenia. Po trzecie, po prostu bagatelizują po prostu ten ustawowy obowiązek. Finalnie zamykają więc swoją działalność gospodarczą i od razu składają wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To duży błąd, ponieważ nawet wniosek oddalony jest spełnieniem obowiązku ustawowego. W przeciwnym razie mamy do czynienia z bezprawnym zaniechaniem i konsekwencjami, jakie się z tym wiążą, a jest nią m.in. właśnie późniejsze oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez okres 10 lat od daty niewypłacalności. Innymi negatywnymi skutkami niedopełnienia omawianego obowiązku może być również orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela - zwraca uwagę Dominika Peżyńska, adwokat w kancelarii Dowlegal.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: