eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Ubezpieczenie ochrony prawnej na ferie zimowe?

Ubezpieczenie ochrony prawnej na ferie zimowe?

2017-02-06 11:10

Ubezpieczenie ochrony prawnej na ferie zimowe?

Ferie zimowe © konik60 - Fotolia.com

Ferie zimowe trwają w najlepsze. Wprawdzie zima nie jest preferowanym przez Polaków okresem na urlop, to i tak na zimowy wypoczynek udaje się całkiem spora rzesza z nas. Tym, którzy zdecydowali się na wypad z biurem podróży, warto przypomnieć o krokach, jakie można podjąć w razie gdyby organizator nie wywiązał się z umowy i tym samym popsuł nam wyjazd.
Organizator imprezy turystycznej zobowiązany jest wywiązywać się z warunków umowy zawartej z klientem. Niestety. Sytuacje, w których realia zdecydowanie odbiegają od tego, co obiecało nam biuro podróży, nie należą wcale do rzadkości. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A., przypominają, że w takim przypadku rozczarowanemu klientowi przysługuje prawo do rekompensaty za nieudany wypoczynek.
– Usługi turystyczne w dużym stopniu oparte są na zaufaniu. Wprawdzie klient wybiera ofertę już po zapoznaniu się z jej warunkami, zdjęciami i opisem, ale o tym, czy realia przystają do rzeczywistości przekonuje się dopiero na miejscu. Niestety, rozczarowania wcale nie są rzadkością. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w takiej sytuacji bezsilni i możemy domagać się właściwego wykonania umowy, rekompensaty lub adekwatnego obniżenia ceny jaką zapłaciliśmy za wyjazd – podkreśla Marta Gradowska, Koordynator Działu Underwritingu i Tworzenia Produktów z D.A.S. TUOP.

Płacisz, wymagasz


W przypadku wycieczek organizowanych przez biuro podróży, warunki wypoczynku określone są zapisami umowy. To właśnie w niej znajdziemy wszystko to, co touroperator powinien zapewnić nam w miejscu wypoczynku.
- Może się jednak zdarzyć, że zamiast pięknych, nowo wyremontowanych domków z kominkiem dostajemy pokój w starym pensjonacie lub standard pokoju nie zgadza się z tym, co zostało przedstawione w turystycznym folderze. Wśród zgłaszanych niezgodności warunków z umową, często pojawia się również brak zaplanowanych i opłaconych wycieczek czy możliwości skorzystania z przewidzianych i wyszczególnionych w ofercie atrakcji. Problemy mogą wystąpić także w kwestii wyżywienia, gdy brakuje zaplanowanych posiłków lub nie są dotrzymywane wcześniejsze ustalenia, np. dotyczące dań bezmięsnych czy wykluczających określone alergeny – wylicza Marta Gradowska.

fot. konik60 - Fotolia.com

Ferie zimowe

W przypadku wycieczek organizowanych przez biuro podróży, warunki wypoczynku określone są zapisami umowy.


Winę organizatora trzeba udowodnić


Starając się o rekompensatę za nieudane ferie zimowe w związku z niedotrzymaniem przez organizatora umowy, pamiętajmy jednak o tym, że musimy udowodnić, że standard świadczonych usług był niższy niż ustalony. W takiej sytuacji należy robić zdjęcia, nagrania i notatki, które posłużą jako dowody zaniedbania i niedopełnienia warunków umowy.

Warto pamiętać, że uniknięcie odpowiedzialności organizatora lub jej ograniczenie może mieć miejsce tylko w konkretnych przypadkach.
- Możemy mieć problem z odszkodowaniem, jeśli niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy jest spowodowane wyłącznie działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, za które organizator nie odpowiadał i równocześnie tych działań lub zaniechań nie można było uniknąć. Podobnie jest, jeśli zdarzenie zostało wywołane siłą wyższą, np. gwałtownym zjawiskiem pogodowym lub też naszym własnym działaniem lub zaniechaniem – precyzuje Marta Gradowska z D.A.S. TUOP.

Prawo jest po naszej stronie, jednak często z niego nie korzystamy


Nie istnieją regulacje prawne, które w jasny sposób określają wysokość rekompensaty za wyjazd, który nie udał się z winy organizatora. Często kwota odszkodowania jest ustalana na zasadzie mediacji obu stron i wypracowanego kompromisu. Może to być np. określony procent ceny wyjazdu.
– Jeżeli nie jesteśmy w stanie porozumieć się z organizatorem w kwestii wysokości rekompensaty, można skierować sprawę na drogę sądową. Zgodnie z art. 322 k.p.c., jeśli określenie właściwej sumy jest niemożliwe lub utrudnione, sąd może zasądzić sumę według własnej oceny, po uprzednim rozważeniu wszystkich kwestii dotyczących danej sprawy – wyjaśnia Marta Gradowska.

Proces starania się o rekompensatę wymaga jednak zaangażowania, czasu oraz wiedzy na temat odpowiednich praw i istniejących procedur. To zniechęca wiele osób do podjęcia próby dochodzenia swoich praw. Tymczasem mało kto wie, że w przypadku szczególnie dotkliwych naruszeń warunków wycieczki możemy się ubiegać nawet o odszkodowanie za zmarnowany urlop. Warto jednak wiedzieć, że istnieje ubezpieczenie ochrony prawnej, które przyda się właśnie w takiej sytuacji i zapewni pomoc prawnika.

Posiadając taką polisę, już na etapie zbierania dowodów możemy zadzwonić i uzyskać poradę prawną co do tego, czy miało miejsce naruszenie warunków umowy o usługi turystyczne i jak ewentualnie należy zabezpieczyć i udokumentować odstępstwa od prawidłowego wykonania umowy przez organizatora, aby móc skutecznie ubiegać o odpowiednią rekompensatę lub odszkodowanie. Jeśli natomiast sprawa wymagać będzie skierowania do sądu, wówczas ubezpieczenie pokryje również koszt honorarium adwokata, który będzie nas reprezentował oraz inne niezbędne koszty i wydatki sądowe, co z pewnością ułatwi wyegzekwowanie należnego odszkodowania, pozwalając zaoszczędzić czas i środki finansowe.

Dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej można nie tylko łatwiej odzyskać pieniądze od niesolidnych organizatorów wycieczek, ale również skutecznie dochodzić swoich praw w wielu innych sytuacjach. Co więcej, istnieje również ubezpieczenie ochrony prawnej w wersji dla firm oraz osób wykonujących wolne zawody.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ubezpieczenie ochrony prawnej na ferie zimowe?

    wlodiej / 2017-02-10 09:49:10

    no właśnie, w takich przypadkach fajnie mieć ubezpieczenie ochrony prawnej:) rok temu nie mieliśmy z rodziną i srogo za to zapłaciliśmy, mądry Polak po szkodzie;)
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: