eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Dane osobowe, czyli właściwie które?

Dane osobowe, czyli właściwie które?

2016-11-18 11:07

Dane osobowe, czyli właściwie które?

Czym są dane osobowe? © HasanEROGLU - Fotolia.com

Imię, nazwisko, adres, numer telefonu – pojedyncze informacje, ale odpowiednio zestawione stają się danymi, które podlegają ustawowej ochronie. Kiedy dane uznajemy za osobowe, a kiedy nie – wyjaśnia specjalista ODO 24.
Dane osobowe to - najprościej rzecz ujmując - zbiór informacji pozwalający zidentyfikować daną osobę. Warto jednak podkreślić, że nie jest to stały zestaw - wszystko zależy bowiem od podmiotu. Definicję danych osobowych przybliża adw. Marcin Zadrożny, specjalista ds. ochrony danych w ODO 24.
Co do zasady samo imię i nazwisko nie stanowią danych osobowych, jeśli nie są powiązane z innymi informacjami. Najczęściej nie można na podstawie samego imienia i nazwiska wskazać konkretnej osoby, bo takie same może nosić nawet kilkaset osób. Określenie danych jako osobowe oznacza, że na ich podstawie można szybko określić tożsamość osoby, której dotyczą – mówi adw. Marcin Zadrożny, specjalista ds. ochrony danych w ODO 24.

Dla stwierdzenia, czy dany zestaw informacji może być uznany za dane osobowe, istotne jest również to, w czyjej dyspozycji on pozostaje. I tak np. mogłoby się wydawać, że IP komputera, czy też numer telefonu to jedynie ciąg cyfr, tymczasem dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy są w stanie powiązać te numery z danym użytkownikiem, są to już dane osobowe.
Daną osobową bez wątpienia jest PESEL, ale także - co może być bardziej zaskakujące - firmowy adres e-mail, który w przeważającej liczbie przypadków zawiera imię i nazwisko osoby oraz nazwę firmy lub organizacji, a więc pozwala na identyfikację właściciela.
Gdy dane są osobowe to podlegają one regulacjom ustawy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że ich zbieranie i przetwarzanie musi odbywać się zgodnie z prawem. Firmy i organizacje muszą pamiętać m.in. o tym by mieć podstawę prawną przetwarzania takich informacji, spełnić obowiązek informacyjny i adekwatnie zabezpieczać zbiory – mówi adw. Marcin Zadrożny.

fot. HasanEROGLU - Fotolia.com

Czym są dane osobowe?

Określenie danych jako osobowe oznacza, że na ich podstawie można szybko określić tożsamość osoby, której dotyczą.


Przyjęte przez Unię Europejską nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych rozszerza definicję danych osobowych.
Rozporządzenie wprowadza pojęcie pseudonimizacji danych i wskazuje w preambule, że przetworzone w taki sposób dane, które zestawione z dodatkowymi informacjami umożliwiają wskazanie konkretnej osoby, należy uznać za dane osobowe. Sama pseudonimizacja danych to nic innego jak przetwarzanie informacji, w taki sposób by nie było możliwe ich przypisanie do konkretnej osoby bez użycia dodatkowych informacji pod warunkiem, że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Dotychczas żadne regulacje prawne nie definiowały pseudoanimizacji, a przede wszystkim czy dane pseudonimizowane należy chronić tak samo jak dane osobowe – wyjaśnia specjalista ODO 24.

Warto dodać, że ochrona danych nie obejmuje informacji anonimowych, które nie pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnej osoby. Takie dane przetwarzane są np. do celów statystycznych lub naukowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.