eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Postępowanie administracyjne: kto rozpatrzy zwróconą sprawę?

Postępowanie administracyjne: kto rozpatrzy zwróconą sprawę?

2016-09-05 00:48

Postępowanie administracyjne: kto rozpatrzy zwróconą sprawę?

Urzędnik © Herrndorff - Fotolia.com

W jakich okolicznościach pracownik organu administracji podlegać będzie wyłączeniu od udziału w postępowaniu?
Zgodnie z art. 24 kodeksu postępowania administracyjnego pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie jeżeli jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki. Co więcej urzędnik zostanie odsunięty od postępowania jeśli brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji. Co do zasady wyłączony pracownik powinien podejmować jedynie czynności niecierpiące zwłoki, tylko w sytuacjach, gdy brany pod uwagę będzie interes społeczny lub ważny interes stron.

Wyłączenie urzędnika z powodu brania przez niego udziału w wydaniu zaskarżonej decyzji, dotyczy tylko sytuacji, w których wspomniana decyzja poddawana jest kontroli. Nie ma znaczenia, czy jest to postępowanie zwykłe (czyli w toku instancji lub też na podstawie art. 127 § 3 k.p.a.) czy też nadzwyczajne (w trybie wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności wydanej decyzji).
Należy jednak pamiętać, że wyłączenie pracownika organu administracji publicznej I instancji od udziału ze sprawy, w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji, nie jest równoznaczne z wyłączeniem go na etapie ponownego rozpatrywania sprawy – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

Takie stanowisko jest niezmiernie często reprezentowane przez sądy – dla przykładu orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 marca 2015 r. (sygnatura akt: II OSK 446.15), czy wyrok NSA w Warszawie z 26 maja 1998 r. (sygnatura akt: I SA 1911/97).

Co więcej, zgodnie z art. 138 § 2 k.p.a. organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Warto nadmienić, że przekazując sprawę, organ ten powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrywaniu sprawy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.