eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Czy warunki zabudowy mogą być sprzeczne ze studium uwarunkowań?

Czy warunki zabudowy mogą być sprzeczne ze studium uwarunkowań?

2016-08-30 09:21

Czy warunki zabudowy mogą być sprzeczne ze studium uwarunkowań?

Czy warunki zabudowy mogą być sprzeczne ze studium uwarunkowań? © cpauschert - Fotolia.com

Inwestor planujący wystąpić z wnioskiem o otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy nie musi brać pod uwagę ustaleń zawartych w studium uwarunkowań.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest aktem planowania przestrzennego, nie jest jednak aktem prawa miejscowego. Oznacza to, że nie może stanowić podstawy do wydawania poszczególnych decyzji administracyjnych. W konsekwencji decyzja ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, może zostać wydana na wniosek inwestora nawet jeśli jest ona sprzeczna z ustaleniami zawartymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl.

Studium stanowi w pierwszej kolejności diagnozę obecnej polityki przestrzennej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem jej sytuacji społeczno-gospodarczej. Co więcej wskazuje możliwe drogi rozwoju poszczególnych gruntów, jak również określa lokalne zasady ich zagospodarowania. Ma więc charakter jedynie informacyjny, oraz w niektórych wypadkach, promocyjny.

Samorządowcy co prawda występowali z inicjatywą wprowadzenia do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zapisu, który wprost określałby zasadę wiążącą uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy z postanowieniami studium uwarunkowań. Swoje dążenia motywowali brzmieniem Art. 20 §1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń stadium (oznacza to, że wszelkie treści zawarte w planie, które nie będą zgodne z przesłankami uchwalonymi w ramach studium będą możliwe do podważenia).

fot. cpauschert - Fotolia.com

Czy warunki zabudowy mogą być sprzeczne ze studium uwarunkowań?

Inwestor planujący wystąpić z wnioskiem o otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy nie musi brać pod uwagę ustaleń zawartych w studium uwarunkowań.


Idąc dalej przedstawiciele gmin chcieli wprowadzenia zapisu o braku sprzeczności warunków zabudowy ze studium – w ich opinii warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu budowlanego lub też wykonanie na danym terenie innych robót budowlanych, określane w decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, powinny pozostawać w zgodzie ze studium, tym bardziej, że wspomniana decyzja, co do zasady, wydawana jest tylko dla terenów, na których nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak ustawodawca nie przychylił się do takiego postulatu. Studium jest, jak zostało już wspomniane, wyrazem określonej polityki, nie jest aktem prawa miejscowego, a decyzja o warunkach zabudowy, ze względu na swój charakter decyzji administracyjnej, może być wydana jednie na podstawie powszechnie obowiązujących praw. A zatem, żeby studium mogło być brane pod uwagę ustawodawca musiałby przypisać mu przymiot obowiązującego powszechnie aktu prawa miejscowego.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • warunki zabudowy nie do sforsowania

    piter1844 / 2016-12-28 08:05:06

    Witam. Artykol dosc pomocny. Sam natrafilem na przeszkode urzednicza tej natury. Mianowicie chce budowac dom w miejscowosci ktora nie jest objeta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wystapilem do gminy o warunki zabudowy. Obok mojej dzialki nie stoi zaden do jednorodzinny na przestrzeni 200 m. Natomiast po drugiej stronie drog owszem. Lecz srednia szerokosc frontu tych ze domow waha sie od 8m do25m. Urzednik gminny w dziale planowania oznajmil mi iz nie dostane zgody na budowe mojeg wymarzonego domy poniewaz jest za duzy... Przepisy z jakich urbanista wylicza maksymalna szerokosc frontu kaza mu do sredniej szerokosci domow w sasiedztwie dodac max 20%. Moj potencjalny dom ma 26.8m szerokosci. Nadmienie tez ze jest to mijescowosc gdzie zabudowa jest typowo zagrodowa. Zasugerowano mi rowniez ze powininem zaplanowac rowniez budynek gospodarczy na mojej dzialce bo "urbanista moze powiedziec iz budynek mieszkalny tzw dom jednorodzinny nie wpisze sie w krajobraz tej okolicy. Nie zaplacilem jeszcze za projekt ale na litosc... nie chce go zmieniac i usytuowania jakie sobie wybralem rowniez. Czy macie Panstwo pomysl jak rozwiazac mojaja sprawe? Prosze o pomoc, wskazowki.
    Pozdrawiam. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.