eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

2016-08-19 00:30

Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz! © BillionPhotos.com - Fotolia.com

30 września zbliża się milowymi krokami, należy więc zrewidować ilość przysługującego urlopu ponieważ – zgodnie z treścią art. 168 kodeksu pracy (dalej k.p.) – pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany w terminie urlop najpóźniej właśnie do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Przeczytaj także: Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - jakie konsekwencje?

Wykładnia przytoczonego przepisu prowadzi do wniosku, iż pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu, nawet bez jego zgody. Jeżeli bowiem zaległy urlop powinien być wykorzystany najpóźniej do końca 30 września następnego roku kalendarzowego, to po upływie tego okresu obowiązek udzielenia zaległego urlopu nadal spoczywa na pracodawcy, a jego niewypełnienie może się dla niego wiązać z sankcjami. Zgoda pracownika na urlop nie jest konieczna także wówczas, gdy w tym samym czasie biegnie okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Jednakże nie zawsze pracodawcy stosują się do powyższych reguł, a pula dni wolnych pracowników rośnie z roku na rok… Urlopu zaległego niestety nie da się jednak gromadzić w nieskończoność. I tak - w razie wybierania dni wolnych, w pierwszej kolejności pracownik wykorzystuje urlop zaległy, a dopiero po nim urlop bieżący. Nawet gdyby pracodawca kierował się określoną praktyką (zwyczajem) lub na podstawie indywidualnego zarządzenia wymagał, żeby pracownicy w pierwszej kolejności korzystali z urlopu bieżącego, a dopiero potem z urlopu zaległego, byłoby to sprzeczne z przepisami prawa o urlopach wypoczynkowych. Ponadto należy pamiętać, że roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu. Trzyletni w tym przypadku okres przedawnienia liczy się od końca roku kalendarzowego, za który dany urlop przysługuje. Zdarzają się sytuacje przeniesienia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na kolejny rok kalendarzowy i wówczas termin przedawnienia urlopu zaległego liczy się od końca września tego roku, na który został przeniesiony urlop.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy oznacza, że nie można już domagać się jego udzielenia lub ewentualnie wypłaty stosownego ekwiwalentu! Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola ilości przysługujących nam jakże cennych dni wolnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: