eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Swoboda zrzeszania się w związki zawodowe

Swoboda zrzeszania się w związki zawodowe

2003-03-20 22:26

Swoboda zrzeszania się w związki zawodowe to tzw. wolność związkowa korzystająca z ochrony międzynarodowej. W Polsce gwarantuje ją konstytucja jako jednemu z podstawowych praw człowieka i zasadzie prawa pracy. Pracownikom służy prawo tworzenia zrzeszeń związkowych bez konieczności uzyskania zezwolenia jakiejkolwiek organizacji państwowej czy pracodawcy, przyjęta w naszym prawie rejestracja związków zawodowych ma jedynie na celu stwierdzenie zgodności powstającej organizacji związkowej i jej statutu z ustawą o związkach zawodowych. Pracownicy mogą tworzyć związki zawodowe według swego wyboru - tzn, że decydują o tym, jakie związki zawodowe chcą utworzyć lub do jakich przystąpić, jaki będzie zakres działania związków zawodowych, jego struktura, cele, zadania - wszystko to prowadzi do pluralizmu związkowego. Prawo tworzenia związków zawodowych wspiera zakaz dyskryminacji antyzwiązkowej, zgodnie z którymi nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związków zawodowych lub wykonywania w nich funkcji (nie może to być warunkiem nawiązania stosunku pracy, awansowania i odwrotnie). Negatywna wolność związkowa (ustawowo chroniona) gdyż przynależność do związków zawodowych jest dobrowolna, tzn. że dobrowolne jest wstąpienie i wystąpienie - pozostawania poza związkami zawodowymi nie może się łączyć z ujemną konsekwencją dla pracownika, dlatego też nie mogą dążyć do zagwarantowania jakiś przywilejów swym członkom. W sprawach indywidualnych związek zawodowy może reprezentować nie zrzeszonego pracownika tylko na jego wniosek.

Przeczytaj także: Rozwiązywanie sporów zbiorowych: projekt zmian budzi kontrowersje

Samorządność i niezależność związków zawodowych

Gwarancje prawne dla związków zawodowych. Samorządność oznacza, iż statut lub uchwały statutowe organizacji związkowych ustalają wszystkie elementy struktury i działania związków zawodowych, statut określa też cele i zadania związków zawodowych oraz sposoby i formy ich realizacji oraz źródła finansowania działalności związków. Związek zawodowy decyduje o przynależności do zrzeszeń związkowych i organizacji międzynarodowych.

Niezależność oznacza niezależność od państwa reprezentowanego przez organizacje administracyjne, pracodawców i inne organizacje (jest to przedłużenie samorządności), których dotyczy zakaz ingerencji, co oczywiście nie wyklucza dobrowolnej współpracy związków zawodowych z innymi organizacjami. Niezależność związków zawodowych wspiera także nakaz jednakowego traktowania wszystkich związków zawodowych przez organizacje państwowe, ośrodki samorządowe i pracodawców.

Granice i gwarancje wolności związków zawodowych

Granicą wolności związków zawodowych jest obowiązek przestrzegania prawa (a też swego statutu) (z legalizmu), jego naruszenie grozi odmową rejestracji, nałożeniem grzywny na działaczy związków zawodowych, zobowiązaniem związków do przestrzegania nowych wyborów do władz statutowych, a nawet skreślenia związku zawodowego z rejestru. Materialną gwarancją wolności związku zawodowego jest nałożenie na pracodawcę obowiązku udostępnienia zakładowej organizacji związkowej pomieszczeń i urządzeń technicznych (telefon, faks) niezbędnych do prowadzenia działalności - zakres tego obowiązku określają wspólnie strony w zawartej umowie.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Justitia.pl Justitia.pl

Więcej na ten temat: związki zawodowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: