eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Trwałość projektu unijnego w perspektywie budżetowej 2014-2020

Trwałość projektu unijnego w perspektywie budżetowej 2014-2020

2016-03-31 12:24

Przeczytaj także: Podwykonawstwo w Horyzoncie 2020


Artykuł 71 ust. 2 Rozporządzenia wprowadza odrębną podstawę dotyczącą trwałości projektu. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku inwestycji w infrastrukturę lub produkcję dojdzie do złamania trwałości, gdy w okresie 10 lat od płatności końcowej na rzecz beneficjenta działalność produkcyjna zostanie przeniesiona poza obszar Unii Europejskiej. Przepis ten nie dotyczy jednak MŚP.

Przepisy regulujące trwałość projektu nie mają zastosowania do wkładów na rzecz instrumentów finansowych oraz do osób fizycznych, które są beneficjentem wsparcia inwestycyjnego i po zakończeniu operacji inwestycyjnej kwalifikują się do otrzymania wsparcia i otrzymują wsparcie na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1309/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r., jeżeli dana inwestycja jest bezpośrednio związana z rodzajem działalności uznanym za kwalifikujący się do pomocy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.

Konsekwencje naruszenia zasady trwałości


Konsekwencją stwierdzenia naruszenia przez beneficjenta zasady trwałości jest obowiązek zwrotu otrzymanych przez niego środków finansowych w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym beneficjent nie spełniał określonych w Rozporządzeniu wymogów. Zwrot środków następuje w trybie określonym w art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Przepis ten stanowi, że w przypadku, gdy środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są: 1) wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, 2) wykorzystane z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 tej ustawy (tj. procedur określonych w umowie międzynarodowej lub innych procedur obowiązujących przy wykorzystaniu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej), 3) pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości – podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji, w której zostanie określona kwota przypadająca do zwrotu i termin, od którego naliczane będą odsetki, oraz sposób zwrotu środków.

Wyjdzie w praniu?


Powyżej omówiliśmy te kwestie, które wynikają wprost z Rozporządzenia i Wytycznych do niego. To, jak przywołane przepisy będą stosowane w praktyce, dopiero się okaże.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: