eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Podróż samolotem: konsumencie, czy znasz swoje prawa?

Podróż samolotem: konsumencie, czy znasz swoje prawa?

2016-01-22 00:40

Podróż samolotem: konsumencie, czy znasz swoje prawa?

Samolot na lotnisku © fot. mat. prasowe

Liczba osób podróżujących drogą lotniczą stale wzrasta, dlatego problemy pasażerów stanowią największą grupę spraw adresowanych do sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) – tylko w 2015 roku przyjęto ponad 7 tys. skarg. Polskie centrum znajduje się w ścisłej czołówce.

Przeczytaj także: Lot samolotem a prawa konsumenta

W ciągu miesiąca w Europie odwoływanych jest około 5,5 tys. rejsów, opóźnienia dotykają natomiast około 107 tys. lotów (dane od 13.12 do 12.01.2016). I właśnie pasażerowie linii lotniczych najczęściej składają reklamacje (41% przypadków), w porównaniu do pasażerów pociągów (32%) czy autokarów (31%).

W raporcie ECC-Net Prawa Pasażerów Linii Lotniczych 2015 „Czy konsumenci otrzymują odszkodowania, do których są uprawnieni oraz za jaką cenę?”, zebrano informacje na podstawie otrzymanych skarg przez sieć 28 państw członkowskich UE, Norwegii oraz Islandii. Poniżej przedstawiamy podstawowe dane:
  • Liczba spraw (łącznie skarg i zapytań) trafiających do ECC-Net stale rośnie. W 2014 r. ECC-Net przyjęła ponad 12 300 spraw, choć jeszcze w 2011 było ich mniej niż 10 000. Łącznie w 2014 r. sieć przyjęła ponad 6500 skarg. W przypadku 46% skarg sieć uzyskała ugodę z przedsiębiorcą.
  • Od początku 2014 r. do połowy 2015 aż 80% skarg transportowych, którymi zajmowała się sieć, dotyczyło podróży samolotem.
  • ECK Polska zajmuje 3 miejsce (za ECK Austria i ECK Włochy) pod względem liczby przyjętych skarg dotyczących transportu lotniczego w okresie od początku 2014 r. do połowy 2015
  • W Polsce w tym czasie przyjęto najwięcej skarg dotyczących opóźnionego, zagubionego lub zniszczonego bagażu.

fot. mat. prasowe

Samolot na lotnisku

osoby podróżujące samolotem powinny zdawać sobie sprawę z przysługujących im praw


Zdaniem Komisji Europejskiej o rekompensatę od linii lotniczych ubiega się nadal zbyt mało pasażerów uprawnionych do odszkodowania. Przyczyny to:
  • niska świadomość pasażerów o ich prawach oraz brak pełnego informowania przez linie lotnicze
  • niewłaściwe rozpatrywanie skarg przez działy obsługi klienta.

Raport ECC-Net wskazuje, że trudności, jakie napotykają konsumenci podczas ubiegania się o prawo do odszkodowania, łączą się z rozwojem prywatnych firm odszkodowawczych, udzielających pomocy konsumentom w zamian za część uzyskanej rekompensaty.

Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina, aby przed podpisaniem umowy z taką firmą sprawdzić możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej (centra sieci ECC, organy ADR, krajowe organy wykonawcze – sieć NEB). Warto zwrócić uwagę na to, gdzie mieści się siedziba danego przedsiębiorcy, jakimi drogami możemy się z nim skontaktować i czy firma współpracuje z prawnikami. Przed podpisaniem umowy koniecznie należy się upewnić, jaki jest koszt całkowity usługi, czy istnieją opłaty dodatkowe, jak długo zajmuje firmie interwencja. Pamiętajmy, że w przypadku zawarcia umowy przez internet w ciągu 14 dni można od niej odstąpić bez podawania przyczyny.

Rozporządzenie 261/2004 zawiera jednoznaczne informacje postępowania w sprawach dotyczących opóźnionych i odwołanych lotów, dlatego proces wypłaty odszkodowania powinien odbywać się w sposób prosty oraz bez dodatkowych kosztów dla konsumenta. Linie lotnicze powinny jasno informować pasażerów o ich prawach oraz współpracować z krajowymi organami wykonawczymi (NEB – w Polsce Urząd Lotnictwa Cywilnego), ECC-Net oraz organizacjami chroniącymi prawa konsumentów.
W Polsce obok uczciwych inicjatyw pomagających konsumentom działają firmy odszkodowawcze, które czasami same nie stosują właściwie prawa, uniemożliwiając odstąpienie od umowy zawartej przez internet, czy nieczytelnie informując o cenie usługi. Mieliśmy w ECK takie przypadki i dlatego współpracujemy w tym zakresie z UOKiK – mówi Dyrektor ECK Polska Piotr Stańczak. – Ponadto korzystanie z usług takich firm nie jest tanie, ponieważ pobierają one opłaty wysokości minimum 20% uzyskanego odszkodowania, tzw. opłaty administracyjne, nie wspominając o odsetkach – dodaje Stańczak.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: