eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Rada Rodziców to nie Rada Nadzorcza

Rada Rodziców to nie Rada Nadzorcza

2015-12-30 00:26

Przeczytaj także: Wyprawka szkolna 2015: miliony złotych na dofinansowanie podręczników


Rada Rodziców podejmuje uchwały w sprawie:
  • wniosku o powołanie Rady szkoły,
  • preliminarza wydatków,
  • zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego,
  • wyboru przedstawicieli Rodziców do komisji konkursowej,
  • oceny pracy Dyrektora szkoły,
  • opinii o dorobku zawodowym Nauczyciela (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela z późniejszymi zmianami; art. 6a ust. 1 pkt. 5, umożliwiający radzie rodziców wnioskowanie o ocenę pracy nauczyciela, art. 9c ust. 6 pkt. 1 i 2, zgodnie z którym rada rodziców ma prawo przedstawić swoją opinię na temat oceny dorobku zawodowego nauczyciela stażysty, kontraktowego i mianowanego za okres stażu.)

Warto wiedzieć, że każda uchwała musi zawierać:
  • datę i numer uchwały,
  • nazwę uchwały,
  • wskazanie podstawy prawnej,
  • treść postanowienia, wskazanie,
  • komu powierza się wykonanie uchwały,
  • podpis przewodniczącego Rady Rodziców bądź komisji rewizyjnej.

W celu wspierania działalności statutowej danej placówki Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek Rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania tych funduszy określa regulamin Rady Rodziców. W praktyce Rada Rodziców dysponuje głównie środkami finansowymi zebranymi od Rodziców. Środki zebrane mogą być wydatkowane jedynie na wspieranie statutowej działalności szkoły. Najważniejszą decyzją Rady Rodziców jest wybranie tego obszaru pracy szkoły, którą Rada chce wspierać finansowo. Rolą Dyrektora, Rady Pedagogicznej jest jedynie wnioskowanie do Rady Rodziców o zasilenie wskazanego celu środkami finansowymi pochodzącymi z jej funduszu. Fundusze Rady Rodziców mogą być kontrolowane przez Komisję Rewizyjną ( wewnętrzny organ rady rodziców), Urząd Skarbowy lub Regionalną Izbę Obrachunkową i powinny być wydatkowane zgodnie z regulaminem Rady oraz przepisami.

O tym, czym jest Rada Rodziców wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 15 września 2000 r. (sygn. akt I SA 943/00) stwierdzając, że rada rodziców jest organem społecznym reprezentującym rodziców uczniów (przedszkolaków), ale tylko wewnątrz systemu oświaty, powołanym przepisem art. 53 ustawy o systemie oświaty.

Z tego wynika, że Rada Rodziców jest wewnętrznym organem szkoły, nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, nie ma osobowości prawnej i nie jest odrębną od szkoły jednostką organizacyjną.

Jak wynika z w/w przepisów Rada Rodziców nie ma prawa ani kompetencji decydowania o polityce personalnej szkoły, o sposobie kwalifikowania uczniów do szkoły lub trybie ich usuwania np. ze względu na naganne zachowanie. Z tego też wynika, że Rada Rodziców nie jest swoistą radą nadzorczą, która może decydować o wszystkim co dzieje się w szkole lub placówce. Jest organem społecznym, który powinien pomagać w pracy szkoły ściśle współpracując z dyrekcją szkoły a także z Radą Pedagogiczną. To właśnie współpraca z nauczycielami oraz aktywne wspomaganie pracy wychowawczej oraz załatwianie spraw, których nie mogą załatwić nauczyciele lub dyrekcja powinny być kluczem do sukcesu każdej Rady.

Zaangażowanie rodziców powinno być związane z organizowaniem wycieczek, imprez, uroczystości szkolnych a także z prowadzeniem zajęć pozalekcyjnych w dziedzinie, w której się specjalizują. Negacja wszystkiego i konflikty prowadzą jedynie do destrukcji i bylejakości, która udziela się wszystkim. Szkoła jest triadą uczniów, rodziców i nauczycieli. Zaburzenie spokoju w tej harmonii, która jest gwarantem sukcesu zarówno na płaszczyźnie edukacyjnej jak i wychowawczej przyniesie każdej placówce opłakane rezultaty.

Grzegorz Faluszczak
Ekonomista, Specjalista ds. BHP & HR
Właściciel Wschodniego Centrum Wsparcia dla Biznesu GFX-Consulting

poprzednia  

1 2

oprac. : GFX-Consulting GFX-Consulting

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: