eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Własna firma - studenci są na tak. Jak założyć i rozwinąć biznes?

Własna firma - studenci są na tak. Jak założyć i rozwinąć biznes?

2015-10-02 10:20

Własna firma - studenci są na tak. Jak założyć i rozwinąć biznes?

Własna firma - studenci są na tak © kantver - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK oraz BIG InfoMonitor wynika, że 18 proc. rozpoczynających właśnie naukę studentów rozważa założenie własnego biznesu. Bardziej chętni do pracy na swoim są studenci niż studentki, ale wszyscy bez względu na płeć upatrują w tej decyzji szansy na zdobycie cennego doświadczenia i niezależności. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które mają pomóc początkującym przedsiębiorcom. Podpowiadamy, które wybrać, aby start-up rozwinął się w silną i prężnie działającą firmę.
Własny biznes to poważne przedsięwzięcie, wymagające solidnego przygotowania. Musimy odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań: Jak zdobędę pieniądze? Do kogo skieruję swoją ofertę? Czy poradzę sobie z konkurencją? Czy wiem, jak wypromować firmę? Zdaniem Mariusza Hildebranda, wiceprezesa BIG InfoMonitor i jednego z pomysłodawców Programu Firma Wiarygodna Finansowo, dopiero po rozważeniu tych kwestii można stwierdzić, czy to już ten moment.
Odpowiedni zasób informacji to jednak dopiero połowa sukcesu. Aby firma dała sobie radę, należy dodać do tego pasję, ambicję, kreatywność i ciężką pracę – radzi Mariusz Hildebrand.

Podjąć wyzwanie gotowych jest 18 proc. studentów – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez MillwardBrown. Genem przedsiębiorczości w równym stopniu obdarzeni są studenci dzienni, jak i wieczorowi oraz zaoczni. Różnica pojawia się dopiero, gdy w grę wchodzi płeć. Wśród męskich przedstawicieli braci studenckiej plan przejścia na swoje ma 23 proc. ankietowanych, a wśród damskiej części – jedynie 14 proc. Studentki zdecydowanie częściej niż studenci widzą się natomiast na etacie. Takie oczekiwania ma 66 proc. studentek wobec 54 proc. studentów. Koniec końców, jak pokazują analizy GUS, to właśnie osoby z wykształceniem wyższym i pomaturalnym w 2012 r. stały za niemal połową (46,3 proc.) zarejestrowanych mikrofirm.

fot. kantver - Fotolia.com

Własna firma - studenci są na tak

Wśród męskich przedstawicieli braci studenckiej plan przejścia na swoje ma 23 proc. ankietowanych, a wśród damskiej części – jedynie 14 proc.


Zdobądź finansowanie


Własnego biznesu nie da się rozkręcić bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Start firmy zawsze wymaga inwestycji (np. w sprzęt, oprogramowanie, biuro, telefon i Internet, etc.), bez których nie da się funkcjonować, a trzeba o nie zadbać jeszcze w momencie, gdy firma nie przynosi żadnych zysków. Dlatego wielu przedsiębiorców już na samym początku szuka zewnętrznychźródeł finansowania, takich jak kredyt.

Jego uzyskanie może ułatwić program de minimis. W ramach de minimis Skarb Państwa gwarantuje bankowi spłatę do 60 proc. udzielanego firmie kredytu, obniżając tym samym bankowi ryzyko finansowania. Jest to cenna pomoc szczególnie dla firm na początkowym etapie działania, które nie mogą zapewnić bankowi stosownych zabezpieczeń kredytu. Program de minimis obejmuje kredyty obrotowe i inwestycyjne udzielane m.in. mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom. Łączna wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć równowartości 200 000 EUR lub 100 000 EUR (dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego towarów) w okresie trzech kolejnych lat podatkowych. Państwowe gwarancje de minimis rozdysponowuje Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków kredytujących. Do tej pory skorzystało z niego 94,3 tys. firm. Udzielono im 40,25 mld zł kredytów, z gwarancjami wartymi 22,6 mld zł.

Podstawę udzielenia pomocy w ramach de minimis stanowi m.in. posiadanie zdolności kredytowej. Aby skorzystać ze wsparcia de minimis należy w banku, który włączony jest do programu, złożyć stosowny wniosek o kredyt obrotowy lub inwestycyjny i przejść procedurę kredytową.

Rozpatrując wniosek bank każdorazowo weryfikuje klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Co istotne, przedsiębiorcy są zazwyczaj sprawdzani przez bank w bazie BIK równocześnie jako osoby indywidualne. Dzieje się tak, ponieważ prowadzący własny biznes zazwyczaj posiadają już jakieś wcześniejsze zobowiązania jako konsumenci. Jak wynika z analiz BIK; 82 proc. mikroprzedsiębiorców ma jednocześnie kredyty zaciągnięte na firmę i osobę prywatną. Dlatego nawet jeśli planuje się wziąć kredyt firmowy, warto skontrolować co banki wiedzą o nas jako osobie prywatnej. Ujawni to raport na własny temat pobrany ze strony www.bik.pl.

Równocześnie dobrze jest zdobyć dowód na swoją wiarygodność płatniczą i wypłacalność. Takie świadectwo daje np. biuro informacji gospodarczej, do którego można zwrócić się o uzyskanie tzw. Raportu o Sobie, stwierdzającego rzetelność w płaceniu zobowiązań pozabankowych.
Raport o Sobie pozwala potwierdzić, że nie zalegamy z płatnościami wobec podmiotów spoza sektora bankowego, np. operatorów telefonii komórkowych lub innych usługodawców – mówi Mariusz Hildebrand. – Taki dokument można uzyskać od każdego BIG-u w Polsce. Jeżeli raport nie zawiera negatywnych informacji, stanowi świadectwo wypłacalności i punkt wyjścia do negocjacji o lepsze warunki kredytowania – dodaje.

Postaraj się o fundusze unijne


Polska na lata 2014-2020 uzyskała od Unii Europejskiej 82,5 mld euro funduszy pomocowych. Pieniądze te zostaną rozdysponowane w programach krajowych i regionalnych skierowanych m.in. do mikro i małych firm. Czy rodzące się pomysły na rozwój działalności gospodarczej kwalifikują się do pomocy unijnej można sprawdzić bezpłatnie pod mailem punktinformacyjny@cpe.gov.pl. Ewentualnie wybrać się do punktu informacyjnego na rozmowę. Na terenie kraju działa kilkadziesiąt punktów informacyjnych o funduszach unijnych. Gdzie konkretnie, można dowiedzieć się pod adresem http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.

fot. mat. prasowe

Środki unijne w programach krajowych

Warto zainteresować się, czy przy zakładaniu własnej firmy możemy ubiegać się o pomoc finansową z Unii Europejskiej

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.