eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Postępowanie restrukturyzacyjne. Które wybrać? Jak otworzyć?

Postępowanie restrukturyzacyjne. Które wybrać? Jak otworzyć?

2015-08-27 08:05

Przeczytaj także: Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego?


Gdy potrzebna głęboka restrukturyzacja


Dla podmiotów, które wymagają najbardziej gruntownej restrukturyzacji przewidziane zostało postępowanie sanacyjne. Jest to zarazem jedyna procedura, która może być wszczęta także na wniosek wierzyciela. Otwierając postępowanie sanacyjne, sąd ustanawia dla dłużnika zarządcę, ale zgodnie z elastycznymi zasadami nowych procedur, sąd może także zezwolić dłużnikowi na wykonywanie zarządu w określonym zakresie.

W postępowaniu sanacyjnym występuje najwięcej mechanizmów restrukturyzacji przedsiębiorstwa, czyli tzw. działań sanacyjnych, które dotychczas były niedostępne dla podmiotów planujących zawrzeć układ z wierzycielami, niejednokrotnie uniemożliwiając jego przyjęcie. Do najistotniejszych działań należą przede wszystkim możliwość odstępowania przez zarządcę od wybranych, niekorzystnych umów zawartych przez dłużnika oraz uproszczona redukcja zatrudnienia, na takich samych warunkach jak w postępowaniu upadłościowym (skrócony okres wypowiedzenia, brak szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem). Ponadto, wszystkie postępowania egzekucyjne ulegną zawieszeniu, a dodatków możliwe będzie uchylenie dokonanych przez wierzycieli zajęć.

Niewątpliwie w ramach postępowania sanacyjnego dłużnik będzie miał realne możliwości naprawy przedsiębiorstwa i przywrócenia płynności finansowej, co jest konieczne do realizowania układu. Postępowanie to jest relatywnie najdłuższe (choć tu również oznaczono konkretne terminy na podjęcie działań) i najbardziej złożone, ale ze względu na szerokie możliwości restrukturyzacji jakich dostarcza, z pewnością będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Układ częściowy


Ustawodawca wyszedł też naprzeciw potrzebom dłużników, których trudności związane są tylko z niektórymi wierzycielami – będą oni mogli zawrzeć tzw. układ częściowy, które obejmie jedynie wybrane kategorie wierzycieli. Kryteria ich wyboru powinny być jednak obiektywne i uzasadnione, nie powinny także prowadzić do pokrzywdzenia innych wierzycieli. Przykładowo, układem częściowym można objąć wierzycieli finansujących działalność dłużnika, wierzycieli posiadających największe wierzytelności, czy też wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo. Co ciekawe, zgoda tych ostatnich na objęcie układem może nawet nie być konieczna, jeśli dłużnik zaproponuje odpowiednio korzystne propozycje układowe.

Należy zaznaczyć, że układ częściowy będą mogli zawrzeć tylko dłużnicy, których wierzytelności sporne nie przekraczają 15% ogólnej sumy, ponieważ jest on realizowany wyłącznie w ramach postępowania o zatwierdzenie układu lub przyspieszonego postępowania upadłościowego.

Restrukturyzacja daje ochronę


Podsumowując, prawo restrukturyzacyjne daje wiele różnych możliwości, pozwalających porozumieć się z wierzycielami i uratować przedsiębiorstwo, realizując politykę drugiej szansy. Jednocześnie terminowe otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego może również zapewnić reprezentantom dłużnika ochronę przed wierzycielami spółki, co od stycznia 2016 r. może być istotne także dla prokurentów, którzy także będą mogli ponosić odpowiedzialność za długi spółki. Z tych względów warto jak najwcześniej rozpocząć przygotowania do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, zwiększając szansę jego powodzenia i zapewniając ochronę przedstawicielom dłużnika.

Marianna Kokowska
adwokat

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: