eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015

Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015

2015-08-28 00:44

Przeczytaj także: Elektroniczne zwolnienie lekarskie i inne zmiany w prawie w lipcu 2015


7. Zmiana ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.


W dniu 4 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ustawa z dnia 9 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Ustawa nowelizująca rozszerza zakres podmiotowy ustawy z 23 lutego 1991 r. o osoby, które w okresie od dnia 1 listopada 1982 r. do dnia 28 lutego 1983 r. pełniły czynną służbę wojskową, do której odbycia zostały powołane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Nowelizacja daje podstawę osobom spełniającym dodawane kryterium do ubiegania się o odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę od Skarbu Państwa, na zasadach podobnych jak osoby internowane w stanie wojennym. Zgodnie z uchwaloną ustawą uprawnienie do odszkodowania i zadośćuczynienia przechodzi także na małżonka, dzieci i rodziców osoby uprawnionej. Sądem właściwym do żądania odszkodowania i zadośćuczynienia jest sąd okręgowy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2015 roku.

8. Nowelizacja ustawy – Prawo lotnicze.


W dniu 4 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze.

Zasadniczym celem nowelizacji jest umożliwienie wykonywania operacji lotniczych polskim i obcym cywilnym statkom powietrznym na polskich lotniskach wojskowych, które nie są wpisane do rejestru lotnisk cywilnych, z jednoczesnym zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa tych operacji.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

9. Nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.


W dniu 4 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Po wejściu w życie nowelizacji jednym z warunków niezbędnych do uzyskania uprawnienia do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim na określonym kierunku i poziomie kształcenia, będzie nadal uzyskanie co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia PKA na studiach prowadzonych przez jednostkę na tym kierunku, niezależnie jednak od profilu kształcenia. Zaproponowana zmiana pozwoli utrzymać ww. jednostkom już posiadane uprawnienia do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim – jeżeli studia te zostaną ocenione pozytywnie przez PKA, a jednocześnie jednostka spełni warunki do prowadzenia profilu ogólnoakademickiego tj. mając odpowiednią kadrę naukowo dydaktyczną i prowadząc badania naukowe.

10. Nowelizacja ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych.


W dniu 4 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych.

Ustawa dotyczy bezterminowego przedłużenia okresu, w którym wypłacany będzie osobom uprawnionym z przedsiębiorstw robót górniczych ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.

11. Ustawa o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Przedmiotem regulacji ustawy jest określenie szczególnych zasad i warunków przygotowania, realizacji i finansowania strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, w tym z wykorzystaniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, wskazanych w załączniku do ustawy.

W celu pozostawienia inwestorowi wyboru ścieżki prawnej przygotowania przedmiotowych inwestycji projekt ustawy zakłada, że przygotowanie strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, możliwe będzie w oparciu o nowoprojektowane przepisy albo na podstawie przepisów ustaw obecnie obowiązujących. W ustawie przyjęto, że wydawanie kluczowych dla przygotowania inwestycji decyzji (decyzja lokalizacyjna, pozwolenie na budowę) skupione będzie w ręku jednego organu – właściwego wojewody, działającego jako organ I instancji. Ponadto, ze względu na potrzebę zapewnienia możliwości realizacji inwestycji etapami, przyjęto, że wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej może odnosić się do całości lub części przedsięwzięcia.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Przepisy rozdziałów 1-5 tracą moc z dniem 31 grudnia 2025 r.

12. Nowelizacja ustawy - Prawo własności przemysłowej.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw.

Zasadniczym celem ustawy jest dostosowanie polskiego porządku prawnego do regulacji międzynarodowych w tym: Aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, przyjętego w Genewie dnia 2 lipca 1999 r. oraz Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych i regulaminu do Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych, przyjętych w Singapurze dnia 27 marca 2006 r. Przedmiotowa zamiana wprowadza do prawa polskiego postanowienia dotyczące rejestrowania licencji na używanie znaków towarowych oraz ustanowienia maksymalnych wymagań dotyczących wniosku o zarejestrowanie, zmianę lub umorzenie postępowania w sprawie znaku towarowego.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

13. Ustawa o kontroli niektórych inwestycji.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24
lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji.


Ustawa przewiduje kontrolę inwestycji dotyczących podmiotów podlegających ochronie dokonywanych przez podmioty z Unii Europejskiej oraz podmioty z państw trzecich, precyzuje rodzaj zastosowanego środka kontroli, wyjaśniając jednocześnie jego związek z przepisami prawa unijnego. W ustawie zakłada się tymczasowy i ściśle interwencyjny charakter środka kontroli, który będzie funkcjonował z chwilą przyjęcia przez Radę Ministrów rozporządzenia wykonawczego, na ściśle określony czas, w którym w ocenie Rady Ministrów istniało będzie zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach o jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

14. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wprowadza nowe świadczenie rodzicielskie, które ma przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych). Przedmiotowe świadczenie ma być wypłacone przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł, niezależnie od dochodu w rodzinie.

W zakresie prawa do zasiłku macierzyńskiego ustawa zawiera zmianę dla rolników. Przedmiotowa zmiana zmierza do wyrównania uprawnień rolników i osób objętych powszechnym systemem ubezpieczeniowym w zakresie pomocy państwa udzielonej po urodzeniu dziecka. Ustawa wprowadza również przepisy obejmujące bezrobotnego, którego nie można pozbawić tego statusu w razie sprawowania opieki nad dzieckiem przez czas odpowiadający okresom przewidzianym Kodeksem pracy (art. 11).

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów będących podstawą do ustanowienia przez gminy świadczeń na rzecz rodziny na terenie gminy oraz przepisów dotyczących możliwości zatrudnienia opiekuna dziennego także na podstawie umowy o pracę, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: