eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w programie MdM i inne zmiany w prawie w lipcu 2015

Zmiany w programie MdM i inne zmiany w prawie w lipcu 2015

2015-08-25 15:20

Przeczytaj także: Jesteś przedsiębiorcą? Te zmiany w prawie cię zainteresują


12. Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym oraz niektórych innych ustaw.

Podstawowym celem wprowadzanej zmiany jest szerszy i równomierniejszy udział poszczególnych grup podmiotów prowadzących działalność na rynku kapitałowym w ponoszeniu kosztów nadzoru nad tym rynkiem. Obowiązkiem ponoszenia kosztów nadzoru w drodze rocznych opłat objęte zostaną wszystkie podstawowe grupy podmiotów prowadzących działalność na rynku kapitałowym, w tym także te kategorie podmiotów nadzorowanych, które dotychczas nie były objęte żadnymi bezpośrednimi obciążeniami daninowymi z tytułu publicznego nadzoru sprawowanego nad rynkiem kapitałowym

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 8, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

13. Kolejna nowelizacja Kpk oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Ustawa nowelizuje zakwestionowane przez Trybunał przepisy wprowadzając postawy zaskarżenia postanowienia sądu (zarządzenia prezesa sądu lub referendarza): o odmowie wyznaczenia obrońcy, o cofnięciu wyznaczenia obrońcy oraz o odmowie ponownego wyznaczenia obrońcy.

Ustawa rozstrzyga także o właściwości organu odwoławczego stosując mechanizm poziomej kontroli instancyjnej, polegającej na powierzeniu rozpatrywania zażalenia przez ten sam sąd, orzekający w innym składzie osobowym.

Podobne zmiany dotyczą ustawy– Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 23 ww ustawy obrońcę z urzędu będzie wyznaczał prezes lub referendarz sądowy sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Na zarządzenie prezesa o odmowie wyznaczenia obrońcy będzie przysługiwało zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 17 września 2015 roku.

14. Kolejna nowelizacja KPK.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego.

Celem przedmiotowej zmiany jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 listopada 2013 r. (sygn. akt SK 33/12), stwierdzającego niezgodność art. 426 § 2 k.p.k. w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy, za niezgodny z art. 78 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zmiana przyjęta w nowelizacji ma odpowiednie zastosowanie do postępowań w sprawach o wykroczenia oraz w postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

15. Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami.


W dniu 31 lipca 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Celem nowelizacji jest doprecyzowanie przepisów, które w sposób niebudzący wątpliwości określą, że zamiana lokalu mieszkalnego na lokal będący przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokal za środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego z bonifikatą wyłączają obowiązek zwrotu tej bonifikaty.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.

16. Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. zmieniająca ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawę o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw.

Celem ustawy jest ujednolicenie przepisów dotyczących możliwości ustanawiania odrębnej własności lokali wybudowanych przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM). Nowelizacja ma wyeliminować wątpliwości jakie wynikają z interpretacji przepisów odnoszących się do zakazu przekształceń, które są podstawą odmowy dokonania przekształceń praw do lokalu w przypadku mieszkań w zasobach spółdzielni mieszkaniowych.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.

17. Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Uchwalona ustawa modyfikuje przepis przejściowy art. 4 w celu jednoznacznego wskazania początku terminu, w którym strony umowy o zamówienie publiczne mogą prowadzić negocjacje dotyczące zmiany wynagrodzenia. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem strony będą mogły rozpocząć negocjacje w dniu opublikowania przepisów dokonujących zmian w zakresie: stawki podatku od towarów i usług, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości składki na te ubezpieczenia, w przypadku jeżeli zmiana przepisów będzie miała wpływ na koszty wykonania przez wykonawcę zamówienia publicznego. Jednocześnie ustawa wskazuje, że zmiana umowy na podstawie ustaleń negocjacyjnych będzie mogła nastąpić po wejściu w życie przepisów będących przyczyną waloryzacji.

Ustawa wprowadza ponadto wyjaśnienie pojęcia „odpowiednia zmiana wynagrodzenia” w przypadku zmiany przepisów określających wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości składki na te ubezpieczenia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

18. Zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie zasady kadencyjności na stanowiska Prezesów Sądu Najwyższego, kierujących pracą poszczególnych izb. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 13 § 2 ustawy, Prezes Sądu Najwyższego powoływany będzie na pięcioletnią kadencję spośród sędziów Sądu Najwyższego w stanie czynnym i odwoływany, na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zostało wprowadzone ograniczenie w zakresie możliwości powołania na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego na najwyżej na dwie kadencje, w celu zapobieżenia monopolizacji władzy oraz zagwarantowania niezależności w sprawowaniu funkcji. Ponieważ sędzia Sądu Najwyższego, mimo ukończenia 70. roku życia, może wciąż pozostawać w służbie czynnej, nowelizacja wprowadza zakaz pełnienia w takim wypadku stanowisk funkcyjnych Prezesa Sądu Najwyższego oraz przewodniczącego wydziału, ograniczając jego działalność do czynności orzeczniczych.

Nowelizacja zawiera także przepis dostosowujący, przewidujący kontynuację dotychczas zajmowanych niekadencyjnych stanowisk Prezesów Sądu Najwyższego przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.

19. Zmiana ustawy o usługach turystycznych.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych.

Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym w przypadku niewypłacalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego do zadań marszałka województwa lub wskazanej przez niego jednostki będzie należało prowadzenie działań związanych z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej, jeżeli organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu. Wprowadzenie niniejszego przepisu usunie wątpliwości dotyczące zakresu zadań marszałka województwa jako organu sprawującego bezpośredni nadzór nad wykonywaniem działalności regulowanej przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.

20. Ustawa o administracji podatkowej.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej.

Podstawowym celem ustawy o administracji podatkowej jest stworzenie najlepszych warunków pozwalających na prawidłowe wykonywane przez podatników obowiązków podatkowych.

Ustawa określa zadania i organizację administracji podatkowej, której celem jest realizacja dochodów z tytułu podatków oraz niepodatkowych należności budżetowych, a także zapewnienie obsługi i wsparcia podatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych. W myśl wprowadzonych przepisów organami administracji podatkowej są: minister właściwy do spraw finansów publicznych, dyrektor izby skarbowej, dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej oraz naczelnik urzędu skarbowego. Novum stanowi przy tym nadanie statusu organu podatkowego dyrektorowi Biura Krajowej Informacji Podatkowej, który będzie właściwy w sprawach dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Ustawa przewiduje, że minister finansów swoje zadania wykonywać będzie przy pomocy Szefa Administracji Podatkowej – sekretarza albo podsekretarza stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zawiera również szczegółowe regulacje dotyczące obsługi i wsparcia podatnika, które mają być realizowane m. in. poprzez centrum obsługi podatnika oraz przez asystenta podatnika. Zapewnieniu jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej służyć ma Baza Wiedzy Administracji Podatkowej, w której będą zamieszczane m. in. interpretacje prawa podatkowego oraz orzeczenia sądowe. Ustawa przewiduje również, że organy administracji podatkowej będą wykonywać swoje zadania przy wykorzystaniu Centralnego Rejestru Danych Podatkowych prowadzonego w systemie teleinformatycznym, a także wprowadza przepisy dotyczące zasad przyznawania pracownikom przeprowadzającym kontrolę podatkową dodatku kontrolerskiego.

Z wyjątkiem nielicznym przepisów ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

21. Zmiana ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Projekt dotyczy zmiany upoważnienia ustawowego pozwalającego ministrowi właściwemu do spraw zdrowia na określanie rodzaju i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania w sposób uwzględniający rodzaje podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, a także konieczność zapewnienia realizacji prawa dostępu do dokumentacji medycznej, rzetelnego jej prowadzenia oraz ochrony danych i informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta.

Upoważnienie to obejmuje prawo do określenia jednolitych wzorów dokumentacji medycznej mającej istotne znaczenie dla szybkiego i skutecznego udzielania świadczeń zdrowotnych, ustawa nie precyzuje jednak katalogu tych dokumentów, pozostawiając tę decyzję rozeznaniu ministra. Jedynie obowiązkowo ma zostać wydany wzór książeczki zdrowia dziecka jako gwarancja usystematyzowania i kompleksowego monitorowania opieki zdrowotnej o charakterze profilaktycznym przez rodziców dziecka i osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 28 sierpnia 2015 roku.

22. Zmiana ustawy o finansach publicznych.


W dniu 31 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Wprowadzone zmiany dotyczą: pokrywania kosztów instytucji gospodarki budżetowej, trybu i zasad wprowadzania zmian w planie finansowym instytucji gospodarki budżetowej w trakcie roku budżetowego, sprawozdań, do sporządzania których obowiązane są jednostki gospodarki budżetowej, a także funduszu instytucji gospodarki budżetowej. W myśl znowelizowanych przepisów koszty instytucji gospodarki budżetowej będą mogły być ponoszone tylko w ramach uzyskanych przychodów, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania środków pieniężnych z poprzednich okresów, pozostających w dyspozycji tej jednostki. Do ustawy o finansach publicznych dodano również przepis stanowiący, iż za zgodą organu wykonującego funkcje organu założycielskiego, wydaną w porozumieniu z ministrem finansów, w trakcie roku budżetowego mogą być dokonywane zmiany planu finansowego polegające na zwiększeniu kosztów ponad planowane przychody, jednak nie więcej niż o środki pieniężne z poprzednich okresów, pozostające w dyspozycji instytucji gospodarki budżetowej. Ponadto w ustawie doprecyzowano, że do zadań dyrektora instytucji gospodarki budżetowej należy przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego instytucji gospodarki budżetowej oraz przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności instytucji gospodarki budżetowej, którego zakres informacyjny określa ustawa o rachunkowości. Ostatnia grupa zmian dotyczy funduszu instytucji gospodarki budżetowej, czyli funduszu, który odzwierciedla wartość majątku tej jednostki.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

źródło: www.prezydent.pl

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: