eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wakacyjna praca za granicą: lepsze delegowanie czy pośrednictwo?

Wakacyjna praca za granicą: lepsze delegowanie czy pośrednictwo?

2015-07-30 11:57

Wakacyjna praca za granicą: lepsze delegowanie czy pośrednictwo?

Praca przy zbiorach © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Szacunki SAZ wskazują, że w tegorocznym sezonie wakacyjnym do pracy za granicę wyjedzie aż ćwierć miliona Polaków. Większość z nich nie będzie poszukiwać zatrudnienia na własną rękę, ale skorzysta z usług fachowców, czyli agencji zatrudnienia. Te ostatnie przeważnie proponują pracownikom dwa możliwe rozwiązania - delegowanie i pośrednictwo pracy. Czym się różnią i co oznaczają one dla wyjeżdżających do pracy?

Przeczytaj także: Praca za granicą: gdzie i jakie zarobki?

Jak już wspomniano we wstępie, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) prognozuje, że w okresie od maja do września tego roku do pracy sezonowej może wyjechać nawet 250 tys. Polaków. Największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zgłaszają Niemcy oraz Dania, Norwegia i Szwecja, więc z pewnością właśnie w tych kierunkach uda się większość wyjeżdżających. Wakacyjna emigracja zarobkowa do Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji cieszy się znacznie mniejszą popularnością. Tym, co najbardziej przyciąga do saksów są przede wszystkim i niezmiennie perspektywy zarobienia większych pieniędzy niż w Polsce.

Delegowanie czy pośrednictwo?


Na szukanie potencjalnego pracodawcy na własną rękę decyduje się niewielki odsetek osób. Zwykle cały proces odbywa się poprzez wyspecjalizowane agencje zatrudnienia. Jeżeli chodzi o formę prawną zatrudnienia za granicą, na rynku dominują agencje oferujące dwa rozwiązania: delegowanie pracowników oraz pośrednictwo pracy.
„Dla pracownika bezpieczniejsze jest delegowanie do pracy. Wtedy bowiem warunki pracy określone są w umowie podpisanej jeszcze przed opuszczeniem kraju. Co istotne, przed wyjazdem należy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaopatrzyć się w zaświadczenie A1, umożliwiające legalną pracę w innym kraju” – mówi Jarosław Adamkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Warunki zatrudnienia delegowanej osoby nie mogą być mniej korzystne w porównaniu do warunków zatrudnienia w państwie, w którym dana osoba ma podjąć pracę. W efekcie praca w Niemczech nie może być np. opłacana poniżej minimalnej stawki godzinowej, która wynosi tam obecnie 8,5 euro. Regulacje te dotyczą nie tylko samych płac, ale także m.in. czasu pracy oraz wypoczynku.
„Wybierając sprawdzoną, certyfikowaną agencję możemy mieć pewność bezpiecznego i legalnego zatrudnienia. Agencja gwarantuje każdemu delegowanemu pracownikowi pewność zatrudnienia, weryfikację pracodawcy przyjmującego, ubezpieczenie i nie rzadko benefity w postaci np. darmowego transportu” – dodaje Krzysztof Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, Przewodniczący Sekcji Agencji Opieki, zrzeszającej agencje zatrudnienia realizujące usługi opiekuńcze nad osobami starszymi.

fot. goodluz - Fotolia.com

Praca przy zbiorach

Najwięcej pracowników potrzebnych jest do zbiorów malin, truskawek, gruszek, jabłek oraz szparagów. Sporo ogłoszeń dotyczy także pracy przy winobraniu.


Na odmiennych zasadach funkcjonuje pośrednictwo pracy – warunki pracy określane są w umowie przedwstępnej, a właściwa umowa podpisywana jest z pracodawcą dopiero po dotarciu na miejsce. Decydując się na skorzystanie z opcji pośrednictwa, pracownicy powinni pamiętać, iż zgodnie z polskim prawodawstwem – agencja nie może pobierać od pracownika żadnych opłat z tego tytułu.

Nie jechać „w ciemno”


Niezależnie od wyboru formy zatrudnienia, koniecznie należy wcześniej sprawdzić agencję zatrudnienia, aby uniknąć ryzyka trafienia na nieuczciwego pośrednika.

Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja, czy dana agencja jest wpisana do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez resort pracy i polityki społecznej i czy posiada certyfikat potwierdzający wpis (rejestr można znaleźć pod adresem: http://www.kraz.praca.gov.pl/). Kolejna rzecz to informacje dotyczące agencji – należy upewnić się, jaki jest jej dokładny adres oraz czy posiada własne biuro i ma zgłoszoną działalność gospodarczą. Tego typu dane można znaleźć w ewidencji działalności gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Przed podjęciem decyzji o wyborze agencji warto upewnić się, że pośrednik posiada stosowną umowę podpisaną z zagranicznym pracodawcą. Kluczowa pozostaje też oczywiście treść samej umowy – powinny znaleźć się w niej m.in. dokładne dane dotyczące pracodawcy, rodzaj i warunki pracy oraz informacje nt. warunków ubezpieczenia, w tym także ubezpieczenia społecznego.

fot. mat. prasowe

Wyjazd do pracy za granicą a forma zatrudnienia

W przypadku delegowania umowa podpisywana jest w kraju, a jej stronami są pracownik oraz firma delegująca albo agencja zatrudnienia.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: