eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta

2015-06-10 15:21

Przeczytaj także: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta


Ratyfikacja Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FACTA


W dniu 4 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FACTA, oraz towarzyszących Uzgodnień Końcowych, podpisanych dnia 7 października 2014 r. w Warszawie.

Główne obowiązki strony polskiej, związane z zawarciem porozumienia IGA, dotyczą:
  1. utworzenia lub dostosowania informatycznego systemu zbierania danych przekazywanych przez PIF,
  2. wprowadzenia dostosowań legislacyjnych, dotyczących m.in. udostępniania danych objętych tajemnicą bankową oraz innych tajemnic chronionych prawem związanych z funkcjonowaniem rynku finansowego i ochroną danych osobowych oraz ustalenie sankcji za nieprzestrzeganie obowiązków przez PIF,
  3. przyjęcia wobec USA zobowiązania do aktywnego wdrażania środków prawnych zapobiegających obchodzeniu przez PIF wymogów określonych porozumieniem,
  4. zaimplementowania rozwiązań określających „techniczne” zasady współpracy administracji podatkowej z PIF, zasady weryfikacji klientów PIF oraz zakres zbieranych przez PIF danych o stanach rachunków i dochodach.
Porozumienie IGA przewiduje możliwość uzyskania wzajemności w udzielaniu informacji z USA, w zakresie określonym Umową. W związku z tym, Polska uzyska dostęp na zasadzie automatycznej wymiany informacji, do danych o właścicielach, obrotach i saldach rachunków prowadzonych w USA na rzecz polskich rezydentów podatkowych.

Zawarcie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Umowa FATCA) stanowi rozwiązanie, które w najszerszym zakresie zabezpiecza polskie instytucje finansowe przed niekorzystnymi aspektami regulacji FATCA.

Przepisy Umowy będą miały zastosowanie do organów polskiej administracji podatkowej stosujących postanowienia Umowy w stosunkach gospodarczych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a USA. Postanowieniami umownymi związane będą również polskie instytucje finansowe, w tym w szczególności:
  • banki,
  • fundusze inwestycyjne,
  • fundusze powiernicze,
  • zakłady ubezpieczeń.

Ratyfikacja Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) dotyczącej stacjonowania, statusu prawnego i wsparcia 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB), elementu podporządkowanego Grupie Systemów Łączności i Informatyki NATO (NCISG) dyslokowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.


W dniu 4 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) dotyczącej stacjonowania, statusu prawnego i wsparcia 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB), elementu podporządkowanego Grupie Systemów Łączności i Informatyki NATO (NCISG) dyslokowanego w Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w SHAPE dnia 17 września 2014 r.

W Umowie określono wzajemne obowiązki Stron. Rzeczpospolita Polska jako Państwo Gospodarz, udostępni 3NSB określone obiekty w Bydgoszczy oraz zapewni stosowne wsparcie. Szczegóły wsparcia zostaną określone w Porozumieniu, które zostanie zawarte między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie. Do obowiązków Rzeczypospolitej Polskiej należy również zewnętrzna ochrona obiektów 3NSB, a także zapewnienie personelowi dostępu do opieki medycznej. Określono również, że 3NSB odpowiada za ochronę wewnętrzną jego obiektów, zgodnie z dyrektywami NATO dotyczącymi bezpieczeństwa oraz ochrony i obrony. W Umowie przewidziane są procedury i postanowienia finansowe, które obligują Polskę – w ramach obowiązujących umów międzynarodowych i przepisów obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – do podjęcia niezbędnych kroków w celu zwolnienia Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE), Grupy Systemów Łączności i Informatyki NATO (NCISG) oraz 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB), z podatków, ceł i innych opłat związanych z działalnością 3NSB. Sprzęt, zaopatrzenie, dostawy i inne towary wwożone na wyłączny użytek 3NSB będą zwolnione z podatków, ceł i podobnych opłat. Powyższe zwolnienie importowe od cła będzie przedmiotem deponowania właściwego formularza celnego (i właściwych procedur) określonego przez władze Państwa Przyjmującego. W Umowie określono, zgodnie z procedurami finansowymi NATO, że Polska jako Państwo Gospodarz do końca maja każdego roku będzie przedstawiać szacunkowe koszty udzielanego wsparcia. potwierdzono zwolnienia podatkowe i celne zawarte w art. XI ust. 4, 5 i 6 NATO SOFA przysługujące członkom Sił Zbrojnych, Komponentowi Cywilnemu oraz pracownikom określonym w przepisach dotyczących Personelu Cywilnego NATO.

W Umowie zawarto szereg przywilejów i immunitetów dla generałów i pracowników cywilnych na równoważnych stanowiskach (stopień NATO OF-6 i powyżej) w strukturze dowodzenia 3NSB w okresie wykonywania przez nich obowiązków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. immunitet od działań prawnych oraz aresztowania i zatrzymania, nienaruszalność dokumentów osobistych, udogodnienia odnośnie do bagażu osobistego podobne do tych, jakie ma korpus dyplomatyczny. Immunitety i przywileje dla osób wyżej wymienionych osób przysługują nawet w czasie krótkotrwałych wizyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Będą one mogły być rozszerzone na wizytujących generałów i pracowników cywilnych na równoważnych stanowiskach, zgodnie z dalszymi ustaleniami z Ministrem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: