eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Sprawdź hotel zanim wejdziesz w jego progi

Sprawdź hotel zanim wejdziesz w jego progi

2015-06-03 13:29

Sprawdź hotel zanim wejdziesz w jego progi

Hotel © Zsolnai Gergely - Fotolia.com

Kolejny długi weekend skłania do wypadu poza miejsce zamieszkania. Jeżeli zarezerwowaliśmy już hotel, sprawdźmy, co oferuje, najlepiej jeszcze zanim przekroczymy jego progi. To pomoże uniknąć zdenerwowania i spędzić urlop zgodnie z jego przeznaczeniem. O prawach konsumentów korzystających z usług hotelarskich przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: jak bezpiecznie zarezerwować nocleg?

Warto zdawać sobie sprawę, że normy, którym podlegać muszą podmioty świadczące usługi hotelarskie, nie są jednakowe dla każdego kraju. W rezultacie należy się spodziewać, że to, co w naszym kraju zasługuje na zaledwie jedną gwiazdkę, w innym państwie będzie posiadało ich aż trzy.

Jakość gwarantowana gwiazdkami


W naszym kraju standard hotelu, motelu, pensjonatu, kempingu, pola namiotowego czy nawet agroturystyki musi czynić zadość wymogom, o których mowa w przepisach prawa . Gwiazdki są oznaczeniami zarezerwowanymi wyłącznie dla hoteli, moteli i pensjonatów (od jednej do pięciu), a także kempingów i pól biwakowych (od jednej do czterech). Nie spodziewajmy się ich ujrzeć w przypadku schronisk i domów wycieczkowych - w ich przypadku funkcjonuje odrębne oznaczenie (cyfry rzymskie od I do III).

Podstawą jest, aby każdy klient obiektu hotelarskiego mógł zapoznać się z informacją o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami brutto oraz tablicą określającą rodzaj i kategorię obiektu. Warto sprawdzić, czy usługi, takie jak sauna, posiłki, parking nie są dodatkowo płatne.
Zaszeregowania obiektu do odpowiedniego rodzaju i kategorii dokonuje marszałek województwa, który również sprawdza czy przedsiębiorcy przestrzegają określonych wymagań. Wykaz obiektów hotelarskich możemy sprawdzić w specjalnym rejestrze.

Wymagania


W hotelach i motelach pięcio–, cztero– i trzygwiazdkowych w każdym pokoju musi znajdować się łazienka, zaś w przypadku pensjonatów tylko w tych, które posiadają pięć lub cztery gwiazdki. Tylko cztero– i pięciogwiazdkowe hotele oraz wszystkie motele muszą zapewnić klientowi parking strzeżony, garaż strzeżony bądź strzeżone miejsce parkingowe.

Powierzchnia pokoju dwuosobowego w hotelu pięciogwiazdkowym wynosi minimum 18 m² (w jednogwiazdkowym – 10 m²), łóżko dwuosobowe powinno mieć wymiary przynajmniej 140x200 cm. W pokoju musi znajdować się szafa, co najmniej dwa fotele lub kanapa, lampka nocna, a nawet szklanki. Pościel powinna być zmieniana codziennie lub na życzenie konsumenta. Hotel, motel i pensjonat pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowy musi też akceptować płatność kartą płatniczą.

Natomiast każdy kemping powinien mieć całodobowy dozór a urządzenia sanitarne muszą być zlokalizowane nie dalej niż 100 m od miejsca noclegu. W kempingu czterogwiazdkowym wymagany jest jeden natrysk z ciepłą wodą przez całą dobę na 50 osób, a w jednogwiazdkowym – jeden natrysk na 100 turystów bez konieczności zapewnienia ciepłej wody bieżącej.

fot. Zsolnai Gergely - Fotolia.com

Hotel

W naszym kraju standard hotelu, motelu, pensjonatu, kempingu, pola namiotowego czy nawet agroturystyki musi czynić zadość wymogom, o których mowa w przepisach prawa.


Uwaga na nazwę


Ochronie prawnej podlegają nazwy, takie jak hotel, motel, pensjonat. Każda inna powinna budzić podejrzenia – z praktyki UOKiK wynika, że przedsiębiorcy używają zdrobnień, przyrostków, niepełnych nazw (np. hotelik, motelux) wtedy, gdy ich obiekty nie spełniają określonych w przepisach wymagań (np. sanitarnych lub przeciwpożarowych) i nie posiadają odpowiedniego zezwolenia marszałka województwa. Aby przyciągnąć klientów, świadomie przekształcają nazwy, oferując noclegi według dowolnie ustalonego standardu.

Reklamacja


Jeżeli pokój różni się od zamówionego lub hotel położony jest na przykład dalej od morza niż zapewniał sprzedawca, konsumentowi przysługuje reklamacja. Kiedy konsument samodzielnie rezerwuje nocleg w obiekcie hotelarskim i nie jest zadowolony z usługi, może dochodzić swoich praw na podstawie Kodeksu Cywilnego. W takiej sytuacji powinno się jak najszybciej zgłosić nieprawidłowości właścicielowi obiektu i wyznaczyć termin na naprawę usterki, wymianę wyposażenia, czy zamianę pokoju.

Jeżeli przedsiębiorca nie usunie wady w wyznaczonym przez nas czasie lub nie jest to możliwe z innych przyczyn – mamy prawo żądać zmniejszenia ceny, a w ostateczności odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zapłaconej kwoty. Odstąpienie od umowy jest możliwe, jeśli wada jest istotna.

Przydatne linki:
Kodeks cywilny


Zaliczka czy zadatek


Uważajmy czy wpłacamy zadatek czy zaliczkę. W przypadku niewykonania umowy z winy przedsiębiorcy (np. rezerwacja nie została dokonana) wpłacona zaliczka zostanie nam zwrócona. Jeśli natomiast wpłaciliśmy zadatek, to wykonawca zwraca go w podwójnej wysokości.

Pomoc dla konsumentów


Bezpłatna pomoc w razie problemów z reklamacją usługi hotelarskiej: infolinia 800 889 866, rzecznicy konsumentów, Inspekcja Handlowa, Federacja Konsumentów, porady@dlakonsumentow.pl. Więcej informacji o prawach, jakie ci przysługują znajdziesz na stronie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: