eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Działalność budowlana na Białorusi bez licencji

Działalność budowlana na Białorusi bez licencji

2015-05-27 00:45

Działalność budowlana na Białorusi bez licencji

Działalność budowlana na Białorusi bez licencji © stillkost - Fotolia.com

W związku z wejściem w życie Dekretu Republiki Białorusi nr 450 z dnia 1 września 2010 roku „O licencjonowaniu niektórych rodzajów działalności” od dnia 1 stycznia 2011 roku został zniesiony wymóg licencjonowania działalności budowlanej. Nie oznacza to jednak w chwili obecnej, że prace budowlane mogą być wykonywane przez dowolny podmiot prawny.

Przeczytaj także: Prawo inwestora do odstąpienia od umowy o roboty budowlane

Wraz ze zniesieniem wymogu uzyskania licencji, zostały zwiększone wymagania dotyczące procesów budowlanych w celu ograniczenia nieuczciwej konkurencji na rynku usług budowlanych. Powyższe jest realizowane na drodze dodatkowych obostrzeń dla stron kontraktu budowlanego, w tym w szczególności dla generalnego wykonawcy.

Zgodnie z art. 4 Reguł zawierania i realizacji kontraktów budowlanych w Republice Białorusi wykonawcami (generalnymi wykonawcami, podwykonawcami) mogą być osoby prawne i osoby fizyczne (w tym firmy jednoosobowe) z Republiki Białorusi i innych krajów.

Pojęcie generalnego wykonawcy jest określone w art. 2 ust. 3 Reguł – zgodnie z nim jest to podmiot, który na podstawie umów organizuje wykonanie swoich zobowiązań przez osoby trzecie. Podwykonawcą według Reguł jest osoba, która zawarła umowę z generalnym wykonawcą w sprawie wykonania niektórych robót budowlanych (a nie ich etapów).

Kontrakt budowlany może zostać zawarty, w przypadku gdy wykonawca posiada:
  • dokumenty potwierdzające prawo wykonywania działalności architektonicznej, urbanistycznej i budowlanej, w przypadkach określonych przepisami prawa;
  • specjalistów, którzy przeszli atestację.

Szerokie postanowienie – „dokumenty” powodują dużo pytań w tym zakresie, na które odpowiedź ciężko znaleźć nawet białoruskim podmiotom, nie mówiąc o wykonawcach zagranicznych, w tym także z Polski.

Jakie zatem wymogi musi spełnić wykonawca w celu zawarcia umowy w przedmiocie robót budowlanych ?


1. Certyfikaty zgodności

Na mocy Ukazu Prezydenta Republiki Białorusi nr 26 z dnia 14 stycznia 2014 roku „O niektórych formach udoskonalenia działalności budowlanej” została wprowadzona obowiązkowa certyfikacja zgodności, dotycząca osób prawnych i indywidualnych przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie architektury, urbanistyki, budownictwa, jak również działalność związaną z inspekcją budynków i konstrukcji.

W przypadku gdy podmiot zamierza pełnić funkcję wykonawcy i generalnego wykonawcy musi posiadać:
  • Certyfikat zgodności dla pełnienia funkcji generalnego wykonawcy oraz
  • Certyfikat zgodności dla pełnienia funkcji wykonawcy prac budowlanych.

Liczba certyfikatów zgodności, które powinien posiadać generalny wykonawca do pełnienia funkcji wykonawcy nie została określona w ustawodawstwie. W konsekwencji, wystarczy mieć jeden certyfikat zgodności dla jednego z wykonywanych rodzajów prac budowlanych.

fot. stillkost - Fotolia.com

Działalność budowlana na Białorusi bez licencji

W celu zawarcia umowy o roboty budowlane wykonawca (podwykonawca) nie musi uzyskiwać licencji, jednakże ustawodawstwo Republiki Białorusi określa szereg wymagań, których spełnienie jest konieczne w celu zawarcia wskazanej umowy.


2. Świadectwa zgodności dla robót budowlanych (usług)

Obowiązkowa certyfikacja robót i usług budowlanych wprowadzona została przez Uchwałę Rady Ministrów nr 125 od dnia 7 lutego 2012 roku, która zmieniła od dnia 21 sierpnia 2012 roku Regulamin techniczny Republiki Białorusi „Budynki i instalacji, materiały budowlane i produkty. Bezpieczeństwo."

Tryb procedury certyfikacji jest określony przez dwa Kodeksy technicznie ustanowionej praktyki: TKP 5.1.04-2012 „Certyfikacja wykonywania robót, świadczenia usług. Ogólne postanowienia” i TKP 5.3.13-2007 „Certyfikacja wykonywania robót, świadczenia usług w budownictwie. Procedura”.

Obowiązek certyfikacji robót budowlanych (usług) dotyczy osób prawnych (w tym zagranicznych) i indywidualnych przedsiębiorców wykonujących odpowiednie roboty budowlane (usługi).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: