eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Elastyczny czas pracy w większej liczbie firm

Elastyczny czas pracy w większej liczbie firm

2015-05-24 17:25

Elastyczny czas pracy w większej liczbie firm

Coraz więcej firm stosuje elastyczny czas pracy © fotomatrix - Fotolia.com

Do 7 maja elastyczny czas pracy wprowadzono w 1.577 firm. To o ponad 250 przedsiębiorstw niż cztery miesiące wcześniej. Ta forma zatrudniania największą popularnością cieszy się pośród pracodawców w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Przeczytaj także: Jakie korzyści przynosi elastyczny czas pracy?

Do połowy stycznia 2015 roku elastyczny czas pracy wprowadziło ponad 1.319 firm. W pierwszym tygodniu maja było to już 1.577 przedsiębiorstw.

Elastyczny czas pracy najczęściej wprowadzają duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (578 firm). Nieco mniej było średnich firm, zatrudniających do 49 pracowników (422), oraz najmniejszych, w których pracuje do 9 osób włącznie (313 firm). W największych przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników elastyczny czas wprowadziło 264 firm.

W czołówce firm z elastycznym czasem pracy są przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (584), handlem i naprawami (245) oraz budownictwem (165). Analogicznie jak w styczniu 2015 roku, najwięcej firm z elastycznym czasem pracy jest w Katowicach (238), Poznaniu (227) i Wrocławiu (135).

Elastyczny czas pracy

Przedsiębiorstwa mogą stosować elastyczny czas pracy od sierpnia 2013 roku. Kodeks pracy pozwala na dwa możliwe sposoby rozwiązania kwestii elastycznego czasu pracy.

Pierwszy z nich polega na wydłużeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniejsze regulacje pozwalały na maksimum 4 miesiące. Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy pozwala na bardziej elastyczne dostosowanie czasu pracy pracowników do bieżących zamówień.

Drugi sposób to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy, np. w niektóre dni tygodnia mogą zaczynać pracę o godzinie 9 rano, a w pozostałe o 10. Rozwiązanie takie ułatwia pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Na wprowadzenie w przedsiębiorstwie elastycznego czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe. Jeśli w firmie nie ma organizacji związkowych, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: