eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Gorączka legislacyjna. Tysiące stron nowych aktów prawnych w kwartał

Gorączka legislacyjna. Tysiące stron nowych aktów prawnych w kwartał

2015-05-18 15:55

Gorączka legislacyjna. Tysiące stron nowych aktów prawnych w kwartał

W Polsce tworzy się coraz więcej nowych aktów prawnych © Gina Sanders - Fotolia.com

W I kwartale 2015 r. polskie państwo wytworzyło 6 tys. 654 stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,5 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z badania „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce” prowadzonego przez firmę audytorsko-doradczo-outsourcingową Grant Thornton. Jeśli takie tempo się utrzyma, w roku 2015 zostanie pobity kolejny rekord gorączki legislacyjnej.

Przeczytaj także: Gorączka prawna: tysiące stron aktów prawa rocznie

Grant Thornton w ramach swojego autorskiego projektu badawcze „Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce” monitoruje chwiejność polskiego systemu prawnego. Z badania wynika, że w I kwartale 2015 r. w życie weszło prawie 6,7 tys. stron nowych przepisów, o 5,5 proc. więcej, niż w analogicznym okresie roku 2014. Jak zauważają twórcy badania, utrzymanie takiej dynamiki tworzenia prawa przez cały rok, doprowadzi do tego, że w całym 2015 r. wejdzie w życie 27.044 stron maszynopisu nowego prawa, czyli o 1.410 więcej, niż w 2014 r. W rekordowym dotychczas 2014 roku, Polska przyjęła sześciokrotnie więcej aktów prawnych niż Czechy i prawie ośmiokrotnie więcej niż Słowacja, więcej także niż Francja czy Włochy.

– Kiedy na początku bieżącego roku prezentowaliśmy raport otwierający nasze badanie, pokazujący jak chwiejne jest polskie prawo, wydawało się nam, że przekazujemy bardzo smutne wieści. Z naszych badań wynikało wtedy, że w 2014 r. w życie weszło ponad 25 tys. stron nowych przepisów i był to praktycznie rekord w historii polskiego państwa. Mieliśmy cichą nadzieję, że chwiejność prawodawstwa osiągnęła już swoje maksimum i prawo będzie się stabilizować. Niestety, myliliśmy się. Obecnie sytuacja jest jeszcze gorsza niż wtedy – komentuje Tomasz Wróblewski, partner zarządzający w Grant Thornton.


Taka gorączka legislacyjna oznacza, że na samo przeczytanie nowych aktów prawnych przeciętny obywatel musiałby poświęcić codziennie 3 godziny i 37 minut, czyli o 11 minut więcej niż przed rokiem.

– Jeszcze więcej czasu potrzeba, aby te zmiany osadzić w kontekście prawnym, zrozumieć je, dostosować się do nich, np. wprowadzając odpowiednie zmiany w funkcjonowaniu firmy. Oznacza to, że zmian w polskim prawie jest tak ogromna liczba, że w praktyce polscy obywatele i przedsiębiorcy nie są fizycznie w stanie tym zmianom się podporządkować. A to oznacza, że są niejako systemowo narażeni na ryzyko łamania prawa, a więc grozi im niezawiniona kara – ostrzega Tomasz Wróblewski.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: