eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Elastyczne ratowanie firm. Sejm przyjął Prawo restrukturyzacyjne

Elastyczne ratowanie firm. Sejm przyjął Prawo restrukturyzacyjne

2015-05-17 21:59

Elastyczne ratowanie firm. Sejm przyjął Prawo restrukturyzacyjne

Sejm przyjął nowelizację Prawa restrukturyzacyjnego © Sebastian Duda - Fotolia.com

Firmy znajdujące się w tarapatach finansowych będą mogły skuteczniej ratować się przed upadłością. Sejm zakończył prace parlamentarne i przyjął w ostatecznym kształcie Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa trafi teraz do podpisu przez głowę państwa.

Przeczytaj także: Ustawa restrukturyzacyjna. Setki poprawek Senatu

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Prawa restrukturyzacyjnego umożliwia elastyczne podejście do przedsiębiorstw, które popadły w problemy finansowe. Przedsiębiorca, który stał się niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością będzie mógł wybrać jedną z czterech procedur naprawczych firmy. Do wyboru będzie miał postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne.

Postępowania restrukturyzacyjne mają umożliwić zmianę struktury majątku, zobowiązań przedsiębiorcy i zatrudnienia. Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe będą prowadzone przez wydziały gospodarcze sądów rejonowych, a czynności sądowe będzie wykonywać sędzia-komisarz.

Nowelizacja oczywiście zabezpiecza również prawa wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. Wierzyciele będą mogli m.in. domagać się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza. Nowela ogranicza też uprzywilejowanie należności publiczno-prawnych, w tym zaległych podatków. Wyjątkiem są jedynie zaległe składki na ZUS za okres do trzech lat.

Na mocy nowelizacji utworzony zostanie internetowy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości (CRRU), który będzie zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych oraz wzory pism i formularzy wymaganych w trakcie postępowania. Korzystanie z rejestru będzie bezpłatne. Administratorem systemu będzie minister sprawiedliwości.

Odrębnym postępowaniom restrukturyzacyjnym będą podlegać m.in. deweloperzy, emitenci obligacji oraz banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Nowe Prawo restrukturyzacyjne ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, za wyjątkiem m.in. regulacji dotyczących Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, które mają wejść w życie 1 lutego 2018 r.

Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • tymon80 / 2015-05-19 23:56:28

    Jestem bardzo ciekawa, czy w praktyce wiele się zmieni. Przecież już teraz istnieje wiele możliwości ratowania przedsiębiorstw, tyle że ludzie z nich nie korzystają w porę. Budzą się dopiero wtedy, gdy wszyscy są już przeciwko nim, a wierzyciele nie chcą dłużej czekać. Radząc się prawnika można wiele zdziałać, istnieją przecież postępowania naprawcze, restrukturyzacja zadłużenia, negocjacje... Trzeba tylko trafić w dobre ręce. Ja ze swojej strony mogę polecić https://www.kancelaria-zip.pl/, nie raz konsultacje u dr Ziembińskiego pomagały mojej firmie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: