eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Uwaga na domy opieki. Większość stosuje klauzule niedozwolone

Uwaga na domy opieki. Większość stosuje klauzule niedozwolone

2015-05-15 09:50

Uwaga na domy opieki. Większość stosuje klauzule niedozwolone

Dom opieki © Tyler Olson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podpisując umowę z domem seniora, zachowajmy szczególną czujność - ubiegłoroczna kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazała liczne nieprawidłowości w praktykach stosowanych przez tego rodzaju placówki - w 61 procent przypadków umowy zawierały niedozwolone prawem klauzule. Najczęściej chodziło o zastrzeganie możliwości rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym oraz niezwracanie pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi.

Przeczytaj także: Domy opieki łamią prawa konsumentów

Prywatne placówki świadczące usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku to instytucje działające równoległe z instytucjami państwowymi i - podobnie ja te ostatnie - realizujące zadania związane ze świadczeniem usług w zakresie pomocy społecznej.

Celem działań UOKiK było przyjrzenie się poprawności umów stosowanych przez domy opieki. W tym celu skontrolowano 34 przedsiębiorców z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego i ponad 60 wzorców umów. Wyniki kontroli okazały się dalekie od ideału - wątpliwości urzędników wzbudziło aż 61 procent dokumentów. Dlatego też już teraz UOKiK mówi o rozszerzeniu kontroli na terytorium całego kraju.

UOKiK wystąpił do przedsiębiorców z wezwaniem do zmiany stosowanych wzorców umów. W większości przypadków nieprawidłowości w zakwestionowanych postanowieniach zostały wyeliminowane z wzorców umów.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze nieprawidłowości zidentyfikowane podczas badania:

1. Zastrzeganie możliwości rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym


76,5 proc. skontrolowanych przedsiębiorców przewidywało możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym w przypadku nieterminowego uiszczania opłat za opiekę. Tymczasem, uwzględniając ochronę praw osób korzystających z usług placówki, rozwiązanie umowy z powodu zaległości płatniczych powinno być poprzedzone wezwaniem do zapłaty, wyznaczeniem dodatkowego terminu i pouczeniem o konsekwencji niespełnienia tego obowiązku.

W niektórych przypadkach wystarczającym powodem do natychmiastowego rozwiązania umowy miało być pogorszenie stanu zdrowia i kondycji psychicznej podopiecznego. W ocenie Urzędu postanowienia te godziły w dobre obyczaje, zwłaszcza, gdy pociągały za sobą konieczność niemalże jednoczesnego opuszczenia placówki przez osoby wymagające opieki.

fot. Tyler Olson - Fotolia.com

Dom opieki

Kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazała liczne nieprawidłowości w praktykach stosowanych przez tego rodzaju placówki - w 61 procent przypadków umowy zawierały niedozwolone prawem klauzule.


2. Niezwracanie pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi


Prawo do zatrzymywania opłat wniesionych z góry, gdy usługa nie została w całości zrealizowana zastrzegało 71 proc. skontrolowanych przedsiębiorców. Przykładem może być postanowienie: w przypadku śmierci Pensjonariusza (…) opłata miesięczna nie podlega zwrotowi.
Warto pamiętać, że usługodawca nie może odmówić konsumentowi lub jego spadkobiercom zwrotu zapłaty za niewykorzystane świadczenia. Może jedynie zatrzymać kwotę odzwierciedlającą wartość rzeczywiście wykonanej usługi.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze nieprawidłowości we wzorcach umów

Najczęstszą nieprawidłowością jest zastrzeganie możliwości rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym.


3. Jednostronne zmiany ceny usługi


56 proc. domów opieki przewidywało możliwość podwyższenia wynagrodzenia (np. w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pensjonariusza). Tymczasem zgodnie z prawem każda zmiana umowy wymaga zgody konsumenta.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kasia_Mala / 2015-05-19 12:00:45

    Słucham? Nawet domy opieki? Czy to jakiś niesmaczny żart? Gdzie przyszło Nam żyć, że na każdym kroku chcą nas oszukiwać? W banku (jak frankowiczy), w biurze podróży, w e-sklepach... Klauzule niedozwolone sa już chyba wszędzie. Co na to pomoże? AUDYT REGULAMINU! Koniecznie. W sieci jest dużo firm, które świadczą takie usługi. Pierwsze z brzegu? Prokonsumencki.pl, klauzuleniedozwolone.pl czy inne. Ludzie, oddajcie swoje umowy i regulaminy do analizy i skończcie z tym wciskaniem kitu, oszustwem itd. W Polsce dzisiaj trzeba być czujniejszym niż na wojnie... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: