eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Prawo spadkowe: nowelizacja KC podpisana przez Prezydenta

Prawo spadkowe: nowelizacja KC podpisana przez Prezydenta

2015-05-12 15:39

Przeczytaj także: TOP 10 zmian w prawie w 2015 roku


Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.


W dniu 27 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Nowelizacja przewiduje, iż komornik będzie zobowiązany do odmowy wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, w przypadku gdy:
  1. w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy,
  2. wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%,
  3. wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10.000.
W pozostałym zakresie ustawa określa sposób obliczania zaległości i skuteczności prowadzonych egzekucji oraz przewiduje, że w stosunku do komornika, który rozpoczął działalność zaległość i skuteczność oblicza się po upływie roku następującego po roku, w którym złożył ślubowanie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do komorników, do których wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym.


W dniu 28 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym.

Nowelizacja ma przede wszystkim na celu usprawnienie oraz uproszczenie postępowania sądowoadministracyjnego zarówno przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi, jak i przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Przyjęte zmiany mają służyć unowocześnieniu i usprawnieniu procesu w taki sposób, aby sądowa kontrola działań administracji publicznej wychodziła naprzeciw potrzebom i wysokim wymaganiom stawianym państwu prawnemu.

Z istotnych zmian należy wskazać na przyjęte w ustawie nowe rozwiązanie stanowiące, iż w razie uchylenia decyzji w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy a także w razie stwierdzenia nieważności decyzji, sąd może zobowiązać organ do wydania w określonym terminie decyzji przy równoczesnym wskazaniu sposobu załatwienia sprawy lub jej rozstrzygnięcia, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, a rozstrzygnięcia nie pozostawiono uznaniu organu. W razie niewydania przez organ decyzji w określonym przez sąd terminie sąd na wniosek strony może we własnym zakresie wydać orzeczenie (o ile pozwalają na to okoliczności sprawy), a ponadto może wymierzyć organowi grzywnę lub przyznać od tego organu na rzecz skarżącego sumę pieniężną jako rodzaj odszkodowania. Ma to na celu stworzenie sądom administracyjnym możliwości merytorycznego orzekania w sprawie oraz przyczynić się do przyspieszenia postępowania.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

poprzednia  

1 ... 5 6

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: