eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami

Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami

2015-04-27 00:41

Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami

Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami © apops - Fotolia.com

Nie ustały jeszcze echa ostatniej nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a UOKiK pracuje już nad nowym pakietem zmian. Nowe przepisy mają znacznie wzmocnić rolę Prezesa UOKiK oraz zwiększyć jego wpływ na działalność przedsiębiorców. Podczas gdy nowelizacja, która weszła w życie w dniu 18 stycznia 2015 r. dotyczyła głównie zmian z zakresu prawa konkurencji, obecnie UOKiK planuje wzmocnić swoje kompetencje z zakresu ochrony konsumentów. W tym celu Prezes UOKiK ma zostać wyposażony w cały arsenał nowych narzędzi, które pozwolą mu na szybsze i skuteczniejsze eliminowanie naruszeń praw konsumentów.

Przeczytaj także: UOKiK już ponad 100 razy sformułował istotny pogląd

Prezes UOKiK jest zdeterminowany, aby nowe przepisy zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu. Cel ten jest o tyle realny, że projekt może liczyć na silne wsparcie rządu. Na zakończonym ostatnio Polskim Kongresie Prawa Konkurencji, Premier Ewa Kopacz zapowiedziała wzmocnienie finansowe i instytucjonalne UOKiK. W przypadku uchwalenia nowelizacji, nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia.

UOKiK się zbroi


Przede wszystkim Prezes UOKiK planuje wzmocnić ochronę konsumentów na rynku usług finansowych. W tym celu zostaną wprowadzone nowe postacie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zakazane będzie oferowanie usług finansowych, które nie odpowiadają potrzebom konsumentów ustalonym z uwzględnieniem ich sytuacji materialnej lub cech tych konsumentów, w szczególności takich jak ich wiek, stan zdrowia, doświadczenie i wiedza dotyczące usługi. Jako przykład takiego zachowania UOKiK wskazuje oferowanie produktu ubezpieczeniowego z elementem inwestycyjnym 80-letniemu klientowi. Ponadto zakazane będzie oferowanie usług finansowych w sposób nieadekwatny do ich charakteru np. oferowanie skomplikowanego produktu finansowego za pomocą telefonu. Prezes UOKiK chce w ten sposób doprowadzić do zmian w sposobie oferowania konsumentom produktów finansowych, w szczególności poprzez dopasowanie tych produktów do realnych potrzeb klientów.

W parze z nowymi zakazami idą konkretne narzędzia, w które ma zostać wyposażony Prezes UOKiK. Wśród nowych kompetencji należy wymienić:
  • uprawnienie do przeszukania pomieszczeń lub rzeczy przedsiębiorcy w sprawach konsumenckich. Dotychczas taka możliwość istniała tylko w sprawach z zakresu ochrony konkurencji;
  • wprowadzenie instytucji tzw. tajemniczego klienta. Urzędnicy przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk będą mogli podjąć próbę „zakupu kontrolowanego”;
  • możliwość wyrażenia istotnego poglądu w sprawie prowadzonej przed sądem powszechnym, jeśli przemawia za tym interes publiczny np. w indywidualnym sporze między konsumentem a przedsiębiorcą;
  • prawo do nieodpłatnej publikacji ostrzeżeń i komunikatów – w formie i czasie przez siebie określonym – w publicznym radiu i telewizji.

fot. apops - Fotolia.com

Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami

Prezes UOKiK ma zostać wyposażony w cały arsenał nowych narzędzi, które pozwolą mu na szybsze i skuteczniejsze eliminowanie naruszeń praw konsumentów.


Szczególne kontrowersje budzi wprowadzenie instytucji decyzji tymczasowej w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Prezes UOKiK, jeszcze przed zakończeniem postępowania w sprawie, będzie mógł zobowiązać przedsiębiorcę do zaniechania określonych działań np. zobowiązać przedsiębiorcę do wstrzymania emisji reklamy lub wycofania danego produktu z oferty. Co prawda przedsiębiorca będzie miał możliwość odwołania się od takiej decyzji do sądu, jednak wniesienie odwołania nie będzie wstrzymywało jej wykonania. Biorąc pod uwagę długość postępowań prowadzonych przed Prezesem UOKiK oraz czas rozpatrywania odwołań przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), może się okazać, że blokowanie wprowadzania produktu na rynek lub jego akcji marketingowej może trwać przez kilka miesięcy lub lat.
Instytucja decyzji tymczasowej funkcjonuje obecnie w sprawach z zakresu ochrony konkurencji, jednak w praktyce jest ona stosowana sporadycznie. Z zapowiedzi Prezesa UOKiK wynika, że w sprawach konsumenckich zamierza on znacznie częściej korzystać z tego uprawnienia np. w celu blokowania nierzetelnych produktów finansowych.

Nie kijem, a marchewką


Co ważne dla przedsiębiorców, Prezes UOKiK uzyska możliwość polubownego załatwiania spraw, bez wszczynania postępowań lub nakładania kar pieniężnych. Jeszcze przed wszczęciem postępowania Prezes UOKiK będzie mógł wystąpić do przedsiębiorcy ze swoimi zastrzeżeniami, umożliwiając mu tym samym udzielenie wyjaśnień oraz dobrowolne wycofanie się z zakazanych praktyk. Obecnie bardzo często przedsiębiorca dowiaduje się, że jego zachowanie jest niezgodne z prawem lub co najmniej budzi zastrzeżenia Prezesa UOKiK w momencie postawieniu zarzutów. Na tym etapie szanse na uniknięcie odpowiedzialności, w tym kary pieniężnej mogą być ograniczone. Planowane rozwiązanie, zakładające polubowne rozstrzygnięcie sprawy, bez uruchamiania całej machiny administracyjnej, należy uznać za bardzo dobre posunięcie Prezesa UOKiK. Przedsiębiorcy oszczędzą na kosztach prowadzenia długich postępowań administracyjnych i sądowych (zaangażowanie pracowników, koszty obsługi prawnej) oraz ewentualnych karach pieniężnych, zaś interes konsumentów zostanie bardzo szybko zabezpieczony poprzez zmianę praktyki przez przedsiębiorcę. Co istotne, takie „polubowne” załatwienie sprawy będzie możliwe nie tylko w sprawach konsumenckich, ale również w sprawach z zakresu ochrony konkurencji.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • TusiaOla / 2015-04-27 11:03:07

    No nareszcie! Może w końcu wezmą się za sprzedawców internetowych. Ci to dopiero oszukują. Pełno klauzul niedozwolonych, błędów w regulaminach, nie mówiąc już o niespełnionych obowiązkach informacyjnych. Koniec! Skończyła się samowolka. Radzę szybko wynająć prawnika, którzy chociażby zrobi audyt regulaminu, bo potem będą kary. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: