eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Bezpłatna pomoc prawna: rząd przyjął projekt ustawy

Bezpłatna pomoc prawna: rząd przyjął projekt ustawy

2015-04-15 21:54

Bezpłatna pomoc prawna: rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej © Bertold Werkmann - Fotolia.com

Osoby ubogie, kombatanci, seniorzy, ofiary klęsk żywiołowych oraz weterani będą mogli korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej – zakłada przyjęty przez rząd przyjął projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa.

Przeczytaj także: Bezpłatna pomoc prawna dla ubogich Polaków

Rządowy projekt przewiduje utworzenie sieci punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Bezpłatna pomoc prawna będzie obejmować poinformowanie uprawnionych osób o aktualnych regulacjach prawnych, ich prawach i obowiązkach wynikających z obowiązujących przepisów, wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego i pomoc w przygotowaniu niektórych pism procesowych. Bezpłatna pomoc prawna nie będzie udzielana w sprawach celnych, dewizowych, handlowych i gospodarczych (poza rozpoczynaniem działalności gospodarczej). Porad będą udzielać adwokaci lub radcy prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Każdy przypadek udzielenia porady będzie udokumentowany na karcie nieodpłatnej pomocy prawnej.

W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzonych przez organizacje pozarządowe, będzie można uzyskać porady dotyczące prawa podatkowego, za wyjątkiem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organizacje pozarządowe będą mogły zatrudniać w punktach doradztwa m.in. osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, z co najmniej trzyletnim doświadczeniem w świadczeniu pomocy prawnej.

Nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała osobom ubogim (które w ciągu dwunastu miesięcy przed zwróceniem się o pomoc miały przyznane świadczenie z pomocy społecznej), posiadaczom Karty Dużej Rodziny, kombatantom lub ofiarom represji wojennych i powojennych, a także weteranom, seniorom którzy ukończyli 75 lat, a także osobom które znajdą się w trudnej sytuacji z powodu klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej. Z bezpłatnej pomocy prawnej będą mogły również skorzystać ofiary przemocy w rodzinie.

W projekcie ustawy zawarto także przepisy dotyczące udzielania bezpłatnej informacji prawnej, polegającej na informowaniu o obowiązującym prawie dotyczącym danego zagadnienia lub sposobach uzyskania pomocy w danej sprawie. Prawo do takiej informacji będzie niezależne od sytuacji materialnej. Nieodpłatna informacja prawna będzie udzielana w wojewódzkim centrum informacji prawnej za pośrednictwem infolinii telefonicznej.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: