eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Prawo autorskie do zmiany

Prawo autorskie do zmiany

2015-03-18 21:46

Prawo autorskie do zmiany

Rząd przyjął nowelizację Prawa autorskiego © Gina Sanders - Fotolia.com

Wydłużenie ochrony artystycznych wykonań utrwalonych na nagraniach z 50 do 70 lat przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowelizacja wdraża regulacje unijne dotyczące m.in. jednolitego sposobu obliczania czasu ochrony praw autorskich do utworu muzycznego ze słowami. Przepisy te mają zapewnić wykonawcom utworów muzycznych odpowiednią ochronę ich praw przez całe życie.

Przeczytaj także: Prawo autorskie a odpowiedzialność za wady oprogramowania

Nowelizacja wdraża regulacje wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. Nowe przepisy mają służyć wyeliminowaniu sytuacji, w której w utworze słowno-muzycznym, autorskie prawa majątkowe do tekstu wygasałyby w innym terminie niż prawa do muzyki. Czas ochrony będzie liczony od chwili śmierci ostatniego z autorów. Rozwiązanie takie będzie obowiązywać tylko w sytuacji, gdy tekst i muzyka zostały stworzone specjalnie dla danego utworu słowno-muzycznego.

Zmieni się również czas ochrony prawa do artystycznych wykonań utrwalonych na nagraniach, zostanie on wydłużony z 50 do 70 lat. Zdaniem Komisji Europejskiej 50-letni okres ochrony jest zbyt krótki i nie chroni wystarczająco interesów artystów, którzy rozpoczęli karierę w młodym wieku. Wydłużenie okresu ochrony do 70 lat umożliwi artystom osiąganie przychodów w dłuższym okresie, w praktyce przez całe życie.

Nowelizacja wzmacnia również sytuację artystów-wykonawców, umożliwiając piosenkarzom czy członkom zespołów muzycznych możliwość odzyskania praw przeniesionych w przeszłości na producentów fonograficznych, w sytuacji, gdy nie oferuje on sprzedaży odpowiedniej liczby egzemplarzy lub nie udostępnia nagrania w Internecie. Artystom będzie też przysługiwać coroczne dodatkowe wynagrodzenie od producenta w przypadku, gdy przenieśli na producenta fonograficznego swoje prawa za jednorazowym wynagrodzeniem.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: