eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Nowe dowody osobiste: zniknie adres i podpis

Nowe dowody osobiste: zniknie adres i podpis

2015-02-17 19:28

Nowe dowody osobiste: zniknie adres i podpis

Od 1 marca 2015 zmieni się wzór dowodów osobistych © whitelook - Fotolia.com

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Dokument będzie lepiej zabezpieczony, ale znikną z niego niektóre elementy istniejące w obecnych dowodach osobistych. W nowych dowodach nie będzie zeskanowanego podpisu odręcznego oraz adresu zameldowania. Zmieni się również wzór fotografii, w nowych dowodach zdjęcie będzie takie samo jak w paszportach. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność, nie ma więc konieczności ich wymiany.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie meldunkowym już od 1 stycznia 2015 r.

W dowodach osobistych pojawią się nowe zabezpieczenia. Fotografia posiadacza będzie dwukrotnie powtórzona, dokument dodatkowo zabezpieczą mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Zabezpieczenie mają utrudnić działanie fałszerzom. Fotografia w nowych dowodach będzie taka sama jak obowiązująca w paszportach. Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku.

Na dowodzie znajdzie się informacja o polskim obywatelstwie, a opisy pól dokumentu będą dwujęzyczne - po polsku i w języku angielskim. Z nowego dowodu zniknie też adres zameldowania, co ma zlikwidować potrzebę wymiany dokumentu przy każdej zmianie meldunku. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza.

Brak adresu nie zaszkodzi

Usunięcie z dowodów osobistych miejsca zameldowania ma nie wpłynąć na obsługę w bankach czy na poczcie. Jak twierdzi MSW, zmiany zostały skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Banki zrzeszone w ZBP w razie potrzeby będą wymagać jedynie oświadczeń o miejscu zamieszkania lub zameldowania, potwierdzonych podpisem. Mają nie wymagać dodatkowych zaświadczeń o zameldowaniu.

Podobnie ma wyglądać sytuacja z przesyłkami pocztowymi. Zgodnie z przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbiera się pod adresem wskazanym przez nadawcę, który nie musi być zgodny z adresem zameldowania. Jeśli listonosz zostawi awizo, przesyłkę odbierze się na poczcie, gdzie będzie potrzebne jedynie zweryfikowanie tożsamości odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu.

Zmienią się również wnioski o wydanie dowodu osobistego, mają być bardziej przejrzyste. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w nowych wnioskach obywatele będą popełniać 5 razy mniej błędów.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: