eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Wkrótce rewolucja w Urzędach Stanu Cywilnego

Wkrótce rewolucja w Urzędach Stanu Cywilnego

2015-02-12 20:23

Wkrótce rewolucja w Urzędach Stanu Cywilnego

Od 1 marca 2015 roku urzędy czeka mała rewolucja © karam miri - Fotolia.com

Za dwa tygodnie, 1 marca 2015 roku, rusza System Rejestrów Państwowych. W jednym systemie znajdą się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Zmiana ta oznacza w rewolucję w funkcjonowaniu Urzędów Stanu Cywilnego i biur dowodów osobistych oraz liczne korzyści dla obywateli.

Przeczytaj także: Nowe dowody osobiste dopiero od 1 marca 2015

Obecnie każda gmina pracuje na odrębnym systemie ewidencji, zawierającym dane jedynie mieszkańców danej gminy. W efekcie urzędnicy nie mają dostępu do pełnych danych zawartych w systemie PESEL czy ewidencji dowodów osobistych, dlatego też, w celu uzyskania np. odpisu aktu urodzenia lub wyrobienia dowodu osobistego, należy się udać do odpowiedniego urzędu właściwego dla miejsca urodzenia, ślubu lub zameldowania. Dodatkowo dane z systemów lokalnych trafiają do centralnej bazy PESEL nawet po kilku, a nawet kilkunastu dniach, skąd biorą się liczne problemy związane z nieaktualnością informacji.

Zmiana od 1 marca

Sytuacja jednak zmieni się diametralnie od 1 marca 2015 roku. Uruchamiany właśnie System Rejestrów Państwowych umożliwi wprowadzanie zmian bezpośrednio do rejestru PESEL a także pozwoli urzędnikom i uprawnionym instytucjom na dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych. Dla obywateli oznacza to rewolucję, bowiem po uruchomieniu tego systemu sprawy urzędowe związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego będzie można załatwić w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Wszystkie gminy zostaną podłączone do SRP, uzyskując w ten sposób dostęp do ogólnopolskiej bazy danych. Adres zameldowania nie będzie więc już decydował o właściwości urzędu.

Dowód osobisty i odpisy w najbliższym urzędzie

Wdrożenie i uruchomienie nowego systemu pozwoli na wyrobienie dowodu osobistego w dowolnym, na przykład najbliższym urzędzie, bez względu na miejsce stałego zameldowania. Zmiany obejmą także działanie Urzędów Stanu Cywilnego. O ile dotychczas w celu uzyskania odpisu z aktów stanu cywilnego (urodzenia, ślubu, zgonu, innych) należało osobiście udać się do właściwego urzędu (albo wystąpić z wnioskiem pisemnym), to po pełnym uruchomieniu nowego systemu składanie odpisów albo nie będzie wcale potrzebne (bo urzędnicy uzyskają bezpośredni dostęp do takich dokumentów), albo stanie się dużo łatwiejsze, dokumenty takie będzie bowiem można uzyskać w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Rozwiązanie takie z jednej strony znacznie skróci czas pozyskiwania odpisów, z drugiej wyeliminuje konieczność osobistej wizyty we właściwym urzędzie (czasami znacznie oddalonym od miejsca bieżącego zamieszkania).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: