eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

2015-01-09 15:46

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Ratyfikacja protokołu zmieniającego Konwencję między Polską, a Belgią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.


W dniu 12 grudnia 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 23 października 2014 r. o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską, a Królestwem Belgii zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską, a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 14 kwietnia 2014 r.

Strony uzgodniły sporządzenie Protokołu do tej Konwencji, przewidującego zmianę zasadniczej metody unikania podwójnego opodatkowania tych dochodów tj. metody proporcjonalnego zaliczenia, na metodę wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów kapitałowych (z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i przeniesienia własności majątku) obowiązująca metoda unikania podwójnego opodatkowania nie ulegnie zmianie (będzie to nadal metoda zaliczenia proporcjonalnego).

W Protokole przewiduje się dokonanie zmian w obecnie obowiązującej Konwencji, dotyczących definicji „Funduszu emerytalnego” a także odnoszących się do opodatkowania dywidend- w obecnie obowiązującej Konwencji przewidziane jest opodatkowanie dywidend w miejscu, w którym powstają (opodatkowanie u źródła) stawką 5% lub 15% kwot dywidend brutto. Postanowienia Protokołu przewidują utrzymanie opodatkowania dywidend u źródła stawką minimum 10%. Dopuszcza się jednak zwolnienie z opodatkowania dywidend w państwie źródła, pod warunkiem posiadania przez spółkę upoważnioną do otrzymania dywidend, nieprzerwanie przez okres 24 miesięcy, bezpośrednich udziałów w spółce wypłacającej dywidendy, w wysokości nie mniejszej niż 10%.

W odniesieniu do dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz przeniesienia własności majątku zachowano obowiązującą metodę unikania podwójnego opodatkowania, to jest metodę zaliczenia proporcjonalnego.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego świadka


W dniu 15 grudnia 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego świadka.

Celem ustawy jest stworzenie systemu wsparcia i ochrony pokrzywdzonych i świadków oraz osób im najbliższych, których zdrowie i życie są zagrożone, w związku
z toczącym się lub zakończonym postępowaniem karnym.

Ustawa wprowadza następujące środki ochrony i pomocy: ochrona na czas czynności procesowej, ochrona osobista, pomoc w zakresie zmiany miejsca pobytu i – ewentualnie – związana z nią pomoc finansowa na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, potrzeb mieszkaniowych lub uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Osobie, której udzielono pomocy w zakresie zmiany miejsca pobytu, która nie posiada źródeł utrzymania ani nie może podjąć pracy z powodu zagrożenia dla życia lub zdrowia będzie można udzielić pomocy finansowej nieprzekraczającej miesięcznie 3500 zł, a dla osoby małoletniej – 2000 zł.
Środki ochrony i pomocy mają być udzielane przez komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji, w którego okręgu osoby chronione przebywają, na pisemny wniosek pokrzywdzonego lub świadka. Warunkiem udzielenia ochrony jest zagrożenie życia lub zdrowia osoby, której dotyczy wniosek.

Ustawa wprowadza także do procedury karnej zasadę anonimizacji danych dotyczących miejsca zamieszkania i miejsca pracy osób przesłuchiwanych w postępowaniu karnym.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP, z wyjątkiem przepisów implementujących dyrektywę w sprawie europejskiego nakazu, które zaczną obowiązywać z dniem 11 stycznia 2015 r.

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.


W dniu 15 grudnia 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Zgodnie z wprowadzaną nowelizacją w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego będzie nadawany jeden numer identyfikacyjny (temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę) albo odrębny numer identyfikacyjny od powyższego numeru, jeżeli wnioskodawca prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.

Podkreślić należy, że przyjęte rozwiązanie ustawowe umożliwi małżonkom ubieganie się o płatności z funduszy w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej - na prowadzone przez małżonków osobno gospodarstwa rolne (jeden numer identyfikacyjny będzie nadawany wyłącznie w przypadku tych małżonków, którzy są współposiadaczami gospodarstwa rolnego. W pozostałych przypadkach każdy z małżonków będzie miał prawo do osobnego numeru identyfikacyjnego, w ramach właściwego krajowego systemu ewidencji).

W tym kontekście zaznaczenia wymaga, że producenci rolni mogą ubiegać się o płatności z funduszy w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. W tym celu wprowadzono krajowy system ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. System ten związany jest z ochroną interesów finansowych Unii - ma umożliwić identyfikację każdego producenta, gospodarstwa rolnego, działki rolnej oraz wniosku o przyznanie płatności, a przez to zapobiec pobieraniu nienależnych płatności.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

poprzednia  

1 2 3 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: