eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › TOP 10 zmian w prawie w 2014 roku cz.IV

TOP 10 zmian w prawie w 2014 roku cz.IV

2014-12-30 11:08

TOP 10 zmian w prawie w 2014 roku cz.IV

TOP 10 zmian w prawie w 2014 roku cz.IV © underdogstudios - Fotolia.com

W poniższej publikacji przedstawiamy trzy ostatnie akty prawne, które zakwalifikowaliśmy do rankingu naszej kancelarii dotyczącego najważniejszych zmian w prawie z 2014 r.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie od 1 stycznia 2019

VIII miejsce w rankingu TOP 10 naszej kancelarii zajmuje ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35), której część przepisów weszła w życie 1 stycznia 2014 r. Nowelizacja wprowadziła m.in. nowe zasady dotyczące ustalania momentu, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Zgodnie z wprowadzoną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi. Na podstawie nowelizacji zmodyfikowano również zasady obniżania podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Warto wspomnieć, iż nowelizacja przewidziała także zmiany dotyczące podstawy opodatkowania w podatku VAT, określając, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę za towar lub usługę, którą podatnik otrzymał od nabywcy lub usługobiorcy.

Ponadto nowelizacja wprowadziła zmiany odnośnie wystawiania faktur odchodząc od wcześniejszego rozwiązania, gdzie fakturę należało wystawić w ciągu 7 dni od wykonania usługi lub dostawy towaru. W rezultacie, obecnie wystawienie faktury jest możliwe aż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano czynności podlegające opodatkowaniu. W tym miejscu warto też wspomnieć o niezwykle doniosłej zmianie w zakresie prawa podatkowego, którą w dniu 1 stycznia 2014 r. wprowadziła ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1387). Na mocy tego aktu, objęto bowiem podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki komandytowo-akcyjne. Należy przy tym podkreślić, że wprowadzone zmiany w zakresie prawa podatkowego mają doniosłe znaczenie praktyczne.

fot. underdogstudios - Fotolia.com

TOP 10 zmian w prawie w 2014 roku cz.IV

VIII miejsce zajmuje ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, IX miejsce - ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, a X - ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy.


IX miejsce w ww. rankingu zajmuje ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 r., poz. 827), która weszła w życie 25 grudnia 2014 r. Ustawa ta ujednoliciła polskie przepisy dotyczące umów zawieranych z konsumentami z regulacjami obowiązującymi w tym zakresie w Unii Europejskiej. Ustawa m.in. rozszerzyła katalog informacji, których przedsiębiorca musi udzielić konsumentowi jeszcze przed zawarciem umowy. Ponadto ustawa przedłużyła termin, w ciągu którego konsument może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, z 10 do 14 dni od dnia zawarcia umowy.

W ustawie wskazano też, że w przypadku niedopełnienia przez przedsiębiorcę obowiązku poinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy, prawo to wygasa dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia upływu ww. 14-dniowego terminu. Dodatkowo przyjęto, że w przypadku odstąpienia od umowy konsument ponosi co do zasady tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy. Na podstawie ustawy wprowadzono również istotną zmianę dotyczącą reklamacji wadliwego produktu. Poprzednio obowiązująca instytucja niezgodności towaru z umową została bowiem zastąpiona odpowiedzialnością przedsiębiorcy z tytułu rękojmi uregulowanej w kodeksie cywilnym.

Ponadto wprowadzono możliwość złożenia sprzedawcy przez konsumenta oświadczenia o obniżeniu ceny lub o odstąpieniu do umowy bez konieczności uprzedniego oddania rzeczy do naprawy lub wymiany. Na podstawie ustawy przyjęto także rozwiązanie mające znacznie obniżyć koszty korzystania przez konsumentów z infolinii służących do kontaktu w sprawie zawartych przez nich umów z przedsiębiorcami. Wskazać przy tym należy, że wprowadzone na podstawie ustawy zmiany mają służyć przede wszystkim wzmocnieniu ochrony interesów konsumentów.

X miejsce w rankingu naszej kancelarii zajmuje ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 208), która weszła w życie 4 marca 2014 r. Nowelizacja dostosowała przepisy do zmian na polskim rynku pracy w związku z coraz częstszym świadczeniem pracy na rzecz zagranicznych pracodawców oraz świadczeniem usług transgranicznych. Na podstawie nowelizacji rozszerzony został katalog przypadków, w których praca w niedzielę i święta jest dozwolona.

W rezultacie przyjętych zmian obecnie w ww. dniach można świadczyć pracę polegającą na świadczeniu usług odbieranych poza Polską, jeśli dla odbiorcy tych usług niedziela i polskie dni świąteczne są dniami pracy. Nowelizacja wprowadziła jednak warunek, aby praca ta była wykonywana z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych. Ponadto nowelizacja nałożyła na pracodawcę obowiązek zapewnienia, w powyższych przypadkach, innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub w święta.

Mijający rok był niezwykle bogaty w nowelizacje i nowe akty prawne. W rankingu TOP 10 kancelarii zostały sklasyfikowane zmiany, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę spośród wszystkich zmian w polskim prawie, jakie miały miejsce w 2014 roku. Jednak efekty wprowadzenia nowych przepisów lub zmian dotychczas obowiązujących regulacji będzie można ocenić dopiero wraz z upływem czasu, na podstawie praktyki ich stosowania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: