eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Zasiłek macierzyński 2015: mniej korzystny dla kobiet prowadzących DG

Zasiłek macierzyński 2015: mniej korzystny dla kobiet prowadzących DG

2014-12-17 22:33

Zasiłek macierzyński 2015: mniej korzystny dla kobiet prowadzących DG

W roku 2015 zasiłek macierzyński dla businesswoman mniej korzystny © Konstantin Yuganov - Fotolia.com

W roku 2015 zaczną obowiązywać istotne zmiany w zasiłkach macierzyńskich. Dotkną one kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Zasiłek macierzyński w 2015 roku dla pań prowadzących własne firmy nie będzie już tak korzystny, jak dotychczas.

Przeczytaj także: Najwyższy zasiłek macierzyński dopiero po 12 miesiącach składek

Zasiłek macierzyński przysługuje kobietom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Mogą to być między innymi pracownice, panie wykonujące pracę nakładczą, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, a także bizneswoman - panie prowadzące działalność gospodarczą albo współpracujące z osobą prowadzącą DG.

Prawo do zasiłku ma ją kobiety które w czasie ubezpieczenia chorobowego (albo w trakcie urlopu wychowawczego) urodziły dziecko, przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa (jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu). W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ubezpieczonej, która przyjmuje dziecko na wychowanie, na takich samych zasadach, które dotyczą ubezpieczonej. Również w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka albo w razie przerwania okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego na okres, w którym ubezpieczona matka dziecka przebywa w szpitalu, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą pracę w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jak długo przysługuje zasiłek

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:
  • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.


Wysokość zasiłku

Zasiłek macierzyński w czasie urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100 procent podstawy wymiaru.

W przypadku pracownicy podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop macierzyński (albo średnia z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące przed urlopem).

Dla pracownic zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tego wynagrodzenia.

W przypadku kobiet które nie są pracownikami, a prowadzą np. własną działalność gospodarczą, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop macierzyński, po odliczeniu 13,71 proc. podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Zmiany dotyczące zasad wyznaczania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą to skutek nowelizacji ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zmiany zlikwidowały istniejącą w przepisach prawa lukę, która pozwalała na uzyskanie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą wysokiego zasiłku macierzyńskiego przy niewielkiej wartość opłaconych składek.

Oznacza to, że od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, o ile przed urodzeniem dziecka zbyt krótko opłacały dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: