eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

2004-10-22 09:32

Przeczytaj także: Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?


Skutki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.

Zgodnie z art. 55 rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia pociąga za sobą takie skutki jak wypowiedzenie umowy przez pracodawcę.
Jednak, gdy pracownik nadużył swego prawa to pracodawcy przysługuje odszkodowanie za poniesioną szkodę majątkową - odszkodowanie przysługuje w wysokości wyrządzonej szkody, maksymalnie do wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Wygaśnięcie stosunku pracy.

Następuje, gdy umowa ustaje w związku z zaistnieniem pewnego zdarzenia prawnego, np. (art. 63-67):

• upływ 3 miesięcznego tymczasowego aresztowania - z zastrzeżeniem, że jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub, gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia - pracodawca obowiązany jest ponownie zatrudnić pracownika. Nie stosuje się tego przepisu, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.

• śmierć pracownika (prawo do wynagrodzenia przechodzi na osoby, które mają prawo do renty rodzinnej; gdy brak tych osób to prawo przechodzi na spadkobierców, którzy w pierwszej kolejności mają prawo do renty rodzinnej, a dopiero w razie ich braku następuje spadkobranie).

• śmierć pracodawcy (jako osoby fizycznej) - chyba, że spółka zostanie przejęta przez następców prawnych pracodawcy, jeżeli nie to pracownik dostaje odszkodowanie z masy spadkowej w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Treść świadectwa pracy.

• okres i rodzaj wykonywanej pracy
• zajmowane stanowisko
• tryb rozwiązania stosunku pracy albo okoliczności wygaśnięcia tego stosunku
• inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracownika w zakresie prawa pracy lub ubezpieczenia społecznego (np. liczba dni wykorzystanego w danym roku urlopu wypoczynkowego, okres korzystania z urlopu bezpłatnego czy wychowawczego)
• zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym

Ponadto na wniosek pracownika:
• wysokość i składniki wynagrodzenia za pracę
• uzyskane kwalifikacje

Wydanie i sprostowanie świadectwa pracy.

• Świadectwo pracy jest dokumentem, który otrzymuje pracownik w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (do rąk pracownika)

• Pracodawca jest obowiązany je wydać bez osobnego wezwania pracownika niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy.
Wydanie świadectwa nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą

• Treść świadectwa może ulec sprostowaniu na wniosek pracownika, złożony w dowolnej formie, w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa, jeżeli nie odpowiada wymaganiom określonym przez prawo lub jest niezgodna ze stanem faktycznym. Sprostowanie polega na zmianie lub uzupełnieniu jego treści.

• Jeżeli pracodawca nie uwzględni żądania pracownika, to może on w terminie 7 dni od zawiadomienia o odmowie skierować wniosek o sprostowanie do sądu.

Stan prawny na 19.10.2004


Współautor: Małgorzata Szulc,

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: