eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Rejestracja spółki łatwiejsza

Rejestracja spółki łatwiejsza

2014-12-12 00:59

Przeczytaj także: Krajowy Rejestr Sądowy: ważne zmiany od 1 XII 2014


W dalszej kolejności, wnioskodawca będzie jednak zobowiązany złożyć do właściwego urzędu skarbowego w terminie 21 dni od daty uzyskania wpisu w KRS, dodatkowe informacje o spółce takie jak: jej skrócona nazwa, wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności gospodarczej, adresy miejsc przechowywania dokumentacji księgowej, dane kontaktowe i dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe - w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych. Na formularzu zawierającym dodatkowe informacje, składanym w urzędzie skarbowym znajda się również informacje przeznaczone dla rejestru REGON i ZUS, które zostaną przekazane do odpowiednich urzędów za pośrednictwem urzędu skarbowego miejsca złożenia formularza. W przypadku gdy przedsiębiorca planuje zatrudnić pracowników, będzie on musiał również, w terminie 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi pierwszej osoby, dokonać stosownego zgłoszenia w ZUS.

Dążąc do maksymalnego uproszczenia procedury rejestracji spółki, ustawodawca wprowadza również ograniczenie odnośnie ujawnianych w rejestrze danych o przedmiocie działalności (tzw. kody PKD). Obecnie nie istnieją żadne ustawowe ograniczenia nakładane na przedsiębiorcę odnośnie ilości kodów PKD, co nieraz skutkuje bardzo szerokim określaniem przedmiotu działalności spółki. Po zmianach przedsiębiorca będzie mógł wskazać jedynie dziesięć pozycji, w tym jedną przeważającą, co nie stoi jednak na przeszkodzie by w dalszym ciągu w sposób szeroki określać przewidywaną działalność spółki w jej umowie bądź statucie.

Ciekawą propozycją ustawodawcy jest zastosowanie powyższych udogodnień również w stosunku do spółek zakładanych przy wykorzystaniu wzorca umowy w systemie teleinformatycznym. W związku z tym, decydując się na rejestrację spółki przez Internet nie będziemy już zobligowani, po fakcie jej zarejestrowania, dodatkowo składać we właściwych urzędach stosownych wniosków o nadanie NIP i REGON, jako ze zostaną nam one nam nadane automatycznie. Nowe zasady znajdą zastosowanie do spółek zakładanych od dnia 1 grudnia 2014 roku. Natomiast w przypadku spółek zakładanych do 30 listopada bieżącego roku włącznie, będą jeszcze stosowane przepisy obowiązujące dotychczas.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: