eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jakie są prawa konsumenta. 10 ważnych zmian od 25 XII 2014

Jakie są prawa konsumenta. 10 ważnych zmian od 25 XII 2014

2014-08-28 00:50

Jakie są prawa konsumenta. 10 ważnych zmian od 25 XII 2014

Nowa ustawa o prawach konsumenta daje wiele przywilejów konsumentom. © lighthouse - Fotolia.com

W tym roku, 25 grudnia 2014 r., wejdą w życie nowe przepisy regulujące stosunki pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Nowa ustawa o prawach konsumenta wprowadzi poważne zmiany do kodeksu cywilnego oraz zastąpi dotychczasowe przepisy, dając wiele przywilejów konsumentom. Marcin Paczewski i Mateusz Jan Stańczyk, prawnicy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wskazują 10 kluczowych zmian, które wprowadzają nowe przepisy.

Przeczytaj także: Nowa ustawa konsumencka a zmiany w sprzedaży B2B

  1. W handlu elektronicznym sprzedawca wyraźnie Cię uprzedzi, że za usługę/towar musisz zapłacić. Na początku zamówienia wskaże jakie są ograniczenia dostawy oraz dopuszczalne sposoby płatności.
  2. Za skorzystanie z szczególnego sposobu zapłaty (karta, płatność on-line) przedsiębiorca nie będzie mógł od Ciebie żądać wynagrodzenia ponad poniesione przez niego w związku z tym koszty.
  3. Na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy (korespondencyjnie, on-line, telefonicznie) będziesz mieć więcej czasu – zamiast 10 będzie to 14 dni.
  4. Jeśli odstąpisz od umowy, to zarówno Ty jak i sprzedawca będziecie zobowiązani do wzajemnego zwrotu świadczeń (towaru i zapłaty) niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni. Sprzedawca może przedłużyć czas zwrotu zapłaty jedynie do czasu otrzymania zwrotu towaru lub potwierdzenia jego nadania.
  5. Uprawnienia wynikające z wad towaru będziesz dokonywać w ramach rękojmi. Niezgodność z umową stanie się tylko jednym z rodzajów wad.
  6. Jeśli towar będzie do Ciebie dostarczany przez przewoźnika, na wybór którego wpływ miał sprzedawca – ryzyko uszkodzenia towaru w przesyłce poniesie ten ostatni.
  7. Gdy skorzystasz z prawa wymiany wadliwego towaru – koszty transportu zwrotu poniesie sprzedawca. Jeśli odstąpisz od umowy – to ty poniesiesz koszty zwykłej przesyłki pocztowej, o ile przedsiębiorca poinformował Cię o takiej konieczności. W przypadku gdy zwrot nie będzie możliwy w zwykły sposób pocztą – koszty poniesie sprzedawca. Jeśli zaś samodzielnie wybierzesz droższy rodzaj przesyłki – to Ty ponosisz koszty dodatkowe.
  8. Przez rok od nabycia towaru (obecnie to sześć miesięcy) to sprzedawca będzie musiał udowodnić, że wada powstała po wydaniu towaru Tobie.
  9. Termin odpowiedzialności sprzedawcy za nieruchomości z tytułu rękojmi zostanie wydłużony z trzech do pięciu lat. W pozostałych przypadkach będą to, tak jak obecnie,dwa lata, a przy towarach używanych – możliwe skrócenie terminu do roku.
  10. Opłata za kontakty telefoniczne z przedsiębiorcą nie będzie mogła być wyższa niż za zwykłe połączenie w Twojej taryfie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • TusiaOla / 2014-09-01 11:19:44

    Zgrabne podsumowanie.
    Trzeba znać swoje prawa. I obowiązki też.
    Ja się nawet szkolę z tej nowej ustawy, robię sobie w wolnej chwili kurs e-mailowy ze zmian w prawie e-commerce. Już nawet sporo umiem :) Ale dzięki za przypomnienie najważniejszych zmian.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: