eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie od 1 do 15 lipca 2014 r.

Zmiany w prawie od 1 do 15 lipca 2014 r.

2014-07-24 13:18

Przeczytaj także: Zbiórka publiczna według nowych zasad


Zamiana ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

W dniu 3 lipca 2014 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o
zmianie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

Celem nowelizacji jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 czerwca 2013 r. (sygn. akt K 37/12). Mając na uwadze postanowienia wyroku TK, Sejm uchwalił ustawę, która eliminuje z definicji pojęcia „przedsiębiorca” zróżnicowanie wielkościowe przedsiębiorców. W myśl zmodyfikowanej definicji, przedsiębiorcą na potrzeby ustawy o spłacie będzie również podmiot, który nie spełnia warunków określonych w art. 104–106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (a więc „duży” przedsiębiorca).

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

W dniu 3 lipca 2014 roku Bronisław Komorowski podpisał także ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Uchwalona ustawa zmierza do rozszerzenia katalogu postanowień, których wydanie przez sąd upadłościowy skutkuje niewypłacalnością pracodawcy, a w konsekwencji uruchomieniem mechanizmu zaspokojenia roszczeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - w postaci wydania przez sąd upadłościowy, na podstawie przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego, postanowienia o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego.

Ustawa ma wejść w życie 26 lipca 2014 roku.

Ustawa o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa ustaw.

W dniu 7 lipca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Uchwalona ustawa zastąpi dotychczasową ustawę z dnia 10 września 1999 r. o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Ustawa określa prawa i obowiązki stron oraz zasady zawierania umów w związku z realizacją zamówień dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, stanowiących środki, o których mowa w art. 346 ust. 1 lit. b Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, konieczne do ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, których wykonanie wymaga offsetu.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 8 lipca 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw.

Zasadniczym celem przedmiotowej ustawy jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2010 r. (sygn. akt K 1/09).

Nowelizacja w szczególności przewiduje umożliwienie przywrócenia osobie skreślonej z listy samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków tego samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz określa terminy zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania danego zawodu.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne.

W dniu 9 lipca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy– Prawo energetyczne.

Nowelizacją w ustawie – Prawo energetyczne został dodany art. 5b1, zgodnie z którym:
  1. umowy, na podstawie których przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza gaz ziemny wysokometanowy odbiorcy, z dniem wyodrębnienia z tego przedsiębiorstwa jego zorganizowanej części i wniesienia jej jako wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego innego przedsiębiorstwa energetycznego wykonującego działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi, staną się z mocy prawa umową, której stronami są: przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi, do którego wniesiono wkład niepieniężny oraz odbiorca tego paliwa,
  2. za zobowiązania wynikające z umów, powstałe przed dniem wyodrębnienia, odpowiadać będą solidarnie przedsiębiorstwo energetyczne, z którego wyodrębniono zorganizowaną część, oraz przedsiębiorstwo energetyczne do którego wniesiono wkład niepieniężny,
  3. ustawa nakłada na przedsiębiorstwo energetycznej, z którego wyodrębniono zorganizowaną część, obowiązek poinformowania odbiorców – w terminie 3 miesięcy od dnia wyodrębnienia, o możliwościach, skutkach i terminie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Odbiorca, w terminie 30 dni od dnia otrzymania tej informacji, będzie mógł wypowiedzieć umowę bez ponoszenia kosztów lub odszkodowań, składając pisemne oświadczenie do przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się obrotem paliwami gazowymi do którego wniesiono wkład niepieniężny. Umowa ulegnie rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym oświadczenie odbiorcy dotarło do tego przedsiębiorstwa energetycznego.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: