eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Windykacja należności krok po kroku

Windykacja należności krok po kroku

2014-06-25 10:41

Przeczytaj także: Skuteczne odzyskiwanie długów zza granicy? Wiele zależy od nacji


Współpraca z windykatorem nie musi prowadzić do natychmiastowego odzyskania długu, ale może ten proces ułatwić. Dłużnik, który wcześniej unikał kontaktu z wierzycielem, po reakcji ze strony firmy windykacyjnej może być bardziej skłonny do negocjacji, w wyniku których dojść może do ugody, czy też do ustalenia (w wyniku przeprowadzonych negocjacji) nowego harmonogramu płatności.

Dopiero gdy wszystkie polubowne próby odzyskania długu zawiodą, sprawa jest kierowana na drogę sądową. Na tym jednak możliwości współpracy z firmą windykacyjną wcale się nie kończą.

Przez sąd do odzyskania długu

Firma windykacyjna pomoże skuteczniej zawalczyć o odzyskanie należności również na etapie postępowania sądowego. Zanim sprawa ostatecznie trafi do sądu, można jeszcze raz spróbować wystosować do dłużnika ostateczne przedprocesowe wezwanie do zapłaty z propozycją ugody.

Jeśli to nie przyniesie pozytywnych skutków, pozostaje przygotować pozew. Pisma procesowe przedsiębiorca może przygotowywać samodzielnie lub korzystając z pomocy profesjonalistów.

Gdy sprawa trafi na wokandę, a następnie zakończy się po myśli wierzyciela, musi on jeszcze wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.

Warto wiedzieć, że w toku postępowania prawnicy działający na rzecz wierzyciela mogą dążyć do zabezpieczenia majątku dłużnika. Straci on wówczas możliwość zarządzania swoim mieniem, a to zapobiegnie sytuacji, w której majątek zostanie ukryty lub przekazany innym osobom.

Wsparcie na etapie egzekucyjnym

Nie zawsze jednak stan posiadania dłużnika udaje się zabezpieczyć podczas postępowania sądowego. Czasem trzeba dopiero ustalić majątek dłużnika. Zadanie to można powierzyć komornikowi, ale warto wziąć pod uwagę zlecenie tego zadania firmie windykacyjnej, która będzie z komornikiem współpracowała.

- Nasze działania mają na celu wskazanie kont bankowych, na których znajduje się gotówka, wskazanie ruchomości nadających się do szybkiego zbycia, a także kontrolę działań komornika. Staramy się maksymalnie ułatwić pracę komornikowi poprzez wskazanie odpowiednich składników majątku dłużnika – mówi Paweł Buszkiewicz.

Nieudana egzekucja nie kończy sprawy

Gdy pomimo wyroku z klauzulą wykonalności oraz innych przeprowadzonych działań pieniędzy nie uda się odzyskać, pozostaje jeszcze przeprowadzenie postępowania sądowego w celu wpisania dłużnika do ogólnokrajowego sądowego rejestru niewypłacalnych dłużników.

W przypadku spółki prawa handlowego można także wytoczyć sprawę prezesowi lub członkom zarządu, dążąc do zaspokojenia roszczenia z ich majątku prywatnego.

Warto także wiedzieć, że wierzytelności można sprzedać, choć na zainteresowanie nimi można liczyć głównie wtedy, gdy kupujący dostrzega szanse na odzyskanie należności. Jeśli nie, pozostają działania windykacyjne opisane powyżej, najlepiej z udziałem sprawdzonej firmy lub kancelarii.

- W procesie windykacji bardzo istotne jest doświadczenie, przepływ informacji oraz szybkość działania. Warto wybierać nowoczesne firmy windykacyjne, które są na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami – mówi dyrektor Ancora-Finanse. - Należy też zwrócić uwagę na dociekliwość w pozyskiwaniu informacji, ponieważ podczas dalszych czynności, każda informacja o dłużniku może być przydatna.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • DominikKowalski / 2017-12-05 15:37:26

    Ja odkąd korzystam z usług ICG-Group, nie mam problemów z długami. Wszystko jest odzyskiwane sprawnie, a ja mogę zajmować się swoją firmą. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: