eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Wakacje w Europie 2014 - co należy wiedzieć?

Wakacje w Europie 2014 - co należy wiedzieć?

2014-05-23 12:11

Wakacje w Europie 2014 - co należy wiedzieć?

Wakacje w Europie 2014 © Sunny studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W związku z rozpoczętym sezonem wakacyjnym warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, z którymi możemy zetknąć się w trakcie podróży po Europie. Koszty leczenia w razie wypadku, zaginięcie dziecka, bankructwo biura podróży to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. Podpowiadamy również, jakie dokumenty zabrać w przypadku posiadania czworonogiego towarzysza, oraz jak obniżyć rachunki za telefon.

Przeczytaj także: Europa Środkowo-Wschodnia: gdzie na urlop?

Wybieram się poza Europę, a tam, gdzie jadę, nie ma ambasady ani konsulatu mojego państwa. Z kim mam się kontaktować, jeśli będę potrzebować pomocy?

Jako obywatel państwa członkowskiego UE jesteś automatycznie obywatelem Unii. Dlatego przebywając poza UE, masz prawo do uzyskania pomocy, nawet jeśli tam, gdzie przebywasz, nie ma placówki dyplomatycznej twojego kraju rodzinnego. Jeżeli np. zostaniesz zatrzymany, ulegniesz poważnemu wypadkowi lub zgubisz ważne dokumenty, możesz zwrócić się o pomoc do konsulatu lub ambasady innego państwa członkowskiego UE. Przysługuje Ci także pomoc w sytuacjach kryzysowych: państwa członkowskie UE muszą udzielać obywatelom Unii pomocy w ewakuacji na takich samych zasadach, na jakich udzielają jej swoim obywatelom.

Na stronie internetowej http://ec.europa.eu/consularprotection/Komisji możesz sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybierasz, istnieją placówki dyplomatyczne twojego kraju.

Gdzie zadzwonić, gdyby moje dziecko zaginęło?

W Unii Europejskiej funkcjonuje jeden, wspólny dla wszystkich krajów, numer alarmowy (116 000), na który należy zadzwonić, by zgłosić zaginięcie dziecka. Na ten numer dzwonić mogą zarówno rodzice, których dziecko zaginęło, dzieci, które się zgubiły lub uciekły z domu, jak również inne osoby posiadające informacje o zaginięciu dziecka. Pracownicy gorącej linii przekażą twoją sprawę doświadczonym specjalistom, którzy udzielą potrzebnej pomocy psychologicznej, prawnej lub administracyjnej.

Kto może mi pomóc, jeżeli w trakcie wakacji wystąpią problemy z linią lotniczą, wypożyczalnią samochodów lub operatorem wycieczki? Co zrobić, jeżeli podróż samolotem, pociągiem, autokarem lub statkiem opóźnia się lub została odwołana?

Dzięki przepisom unijnym dotyczącym praw pasażerów, jeżeli podróż lub lot opóźniają się o kilka godzin, przedsiębiorstwo transportowe powinno zapewnić sprawiedliwą rekompensatę. W przypadku odwołania podróży i konieczności pobytu w hotelu w miejscu innym, niż ostateczny jej cel, linia lotnicza lub przedsiębiorstwo kolejowe powinny opłacić nocleg. Przed podróżą warto sprawdzić, jak dochodzić swoich praw na lotniskach, w portach i na dworcach kolejowych i autokarowych w Europie lub ściągnąć odpowiednią aplikację na smartfony.

fot. Sunny studio - Fotolia.com

Wakacje w Europie 2014

Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży chroni europejskich konsumentów jadących na wakacje i obejmuje wczasy zorganizowane obejmujące przynajmniej dwie z następujących usług: transport, zakwaterowanie, inne usługi turystyczne, takie jak zwiedzanie, których koszt jest zawarty w łącznej cenie.


Jakie prawa przysługują niepełnosprawnym podróżnym?

Przepisy UE dotyczące praw pasażerów chronią osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej przed dyskryminacją podczas podróży samolotem lub pociągiem, oraz zapewniają im taki sam dostęp do transportu, jaki mają inni obywatele. Jeżeli masz prawo do korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w swoim kraju, przysługuje Ci ono w całej Unii Europejskiej. Potrzebujesz jedynie standardowej karty parkingowej.

Po rezerwacji wczasów zorganizowanych okazało się, że biuro podróży zbankrutowało. Czy mogę uzyskać zwrot pieniędzy?

Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży chroni europejskich konsumentów jadących na wakacje i obejmuje wczasy zorganizowane obejmujące przynajmniej dwie z następujących usług: (1) transport, (2) zakwaterowanie, (3) inne usługi turystyczne, takie jak zwiedzanie, których koszt jest zawarty w łącznej cenie. Wspomniana dyrektywa zapewnia ochronę obejmującą: informacje w broszurach, prawo do unieważnienia umowy bez ponoszenia kary, odpowiedzialność za usługi (np. hotele niespełniające standardów) oraz ochronę na wypadek bankructwa organizatora wyjazdu lub linii lotniczych. Zgodnie z nowym wnioskiem Komisji Europejskiej, popartym przez Parlament Europejski, w przyszłości przepisy te obejmą również osoby rezerwujące przez internet pakiety wakacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb (u jednego lub kilku powiązanych ze sobą sprzedawców) (MEMO/14/184). Tym sposobem z dodatkowej ochrony skorzysta około 120 milionów urlopowiczów.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: