eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Odroczenie obowiązku szkolnego - zmiany

Odroczenie obowiązku szkolnego - zmiany

2014-05-22 00:11

Przeczytaj także: Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta


Zmiany w ustawie o systemie oświaty.

W dniu 12 maja 2014 roku Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty.

Znowelizowana ustawa wprowadza możliwość zatrudnienia, jako asystenta nauczyciela lub osoby niebędącej nauczycielem, która została zatrudniona za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, osoby posiadającej wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Osoby te będą mogły być zatrudniane na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.

Ustawa wprowadza także zmiany w zakresie odroczenia obowiązku szkolnego. Odroczenie spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko będzie się odbywało na wniosek rodziców. Taki wniosek rodzice będą mogli składać w trakcie całego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego. Do tego wniosku należy dołączyć opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną, założoną zgodnie z określonymi przepisami oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje wymagane dla pracowników publicznych poradni psychologiczno–pedagogicznych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zapisów dot. wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły, które wejdą w życie z dniem 1 września 2014 r.

Zmiany w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 13 maja 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ma na celu stworzenie możliwości prawnych doskonalenia organizacji i funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych.

Wprowadzane zmiany dotyczą m.in. kwestii naboru i uzupełniania stanowisk służbowych do NSR oraz jego wykorzystania i funkcjonowania, szkolenia żołnierzy rezerwy w celu zracjonalizowania czasu, miejsca, bazy i programu szkolenia oraz zapewnienia wyższego poziomu wyszkolenia żołnierzy rezerwy, systemu motywacyjnego i zachęcania do służby oraz podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy rezerwy, a także ograniczenia zjawiska zwalniania się żołnierzy ze służby przygotowawczej przed jej ukończeniem.

Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu od ogłoszenia.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: