eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Czy elektrownia wiatrowa to inwestycja celu publicznego?

Czy elektrownia wiatrowa to inwestycja celu publicznego?

2014-05-19 10:23

Czy elektrownia wiatrowa to inwestycja celu publicznego?

Czy elektrownia wiatrowa to inwestycja celu publicznego? © JackF - Fotolia.com

Na wstępie rozważań należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, natomiast sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Przeczytaj także: Energia wiatrowa napędza gospodarkę

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 5 niniejszej ustawy poprzez pojęcie "inwestycji celu publicznego" należy rozumieć działania o znaczeniu lokalnym (gminnym) i ponadlokalnym (powiatowym, wojewódzkim i krajowym), a także krajowym (obejmującym również inwestycje międzynarodowe i ponadregionalne), bez względu na status podmiotu podejmującego te działania oraz źródła ich finansowania, stanowiące realizację celów, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.). Pojęcie celu publicznego nie jest zatem dowolne i przy jego interpretacji nie można odwoływać się do potocznego, czy ogólnego znaczenia. Powyżej przytoczona definicja wskazuje dwie cechy „inwestycji celu publicznego”.

Mianowicie, określenie czy dane przedsięwzięcie może być zaliczone do działań o znaczeniu lokalnym, ponadlokalnym lub krajowym oraz określenie celu danego zamierzenia, czyli stwierdzenie czy stanowi on realizację celów, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Należy zaznaczyć, iż cele publiczne są enumeratywnie wyliczone w przepisie art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jest to katalog zamknięty, w związku z tym niniejszy przepis nie może być interpretowany rozszerzająco. Aby dane przedsięwzięcie inwestycyjne mogło być zaliczone do inwestycji celu publicznego niniejsze przesłanki muszą być spełnione łącznie.

W związku ze wzrostem zainteresowania energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł i związanym z tym budownictwem elektrowni wiatrowych, w praktyce pojawił się poważny problem dotyczący zagadnienia związanego z interpretacją art. 6 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z powyższym przepisem, celem publicznym jest budowa i utrzymywanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej, a także innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń. Problemem stało się ustalenie czy budowa elektrowni wiatrowych jest inwestycją celu publicznego i w związku z tym, czy do jej budowy w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego jest konieczne wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

fot. JackF - Fotolia.com

Czy elektrownia wiatrowa to inwestycja celu publicznego?

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym brak jest podstaw do uznania elektrowni wiatrowej za inwestycję celu publicznego.


Przepis art. 6 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami do celów publicznych zalicza tylko i wyłącznie budowę i utrzymywanie urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej, jak również innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z urządzeń przesyłowych. W związku z powyższym, chodzi o urządzenia, które służą do transportu energii elektrycznej w celu dostarczenia jej do sieci dystrybucyjnych lub do odbiorców końcowych, którzy są przyłączeni do sieci przesyłowych. Podstawową zaś funkcją elektrowni wiatrowej jest przede wszystkim wytwarzanie energii elektrycznej. Tezę powyższą potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 maja 2008 roku, sygn. akt II OSK 548/07. Zgonie z niniejszym wyrokiem „obecnie tylko budowa i utrzymanie przewodów i urządzeń ściśle służących do przesyłania energii elektrycznej stanowi ex definitione cel publiczny. Do uzyskania statusu inwestycji celu publicznego nie wystarcza więź funkcjonalna jaka istnieje między urządzeniem wytwarzającym energię a urządzeniami przesyłowymi, czy służącymi przesyłowi energii, o którą to więź w systemie obiektów i urządzeń energetycznych stosunkowo łatwo. Przeciwny pogląd, opowiadający się za zaliczeniem do inwestycji celu publicznego urządzenia wytwarzającego energię z uwagi na jego nierozerwalne powiązanie z elementami służącymi przesyłowi wytworzonej energii, pozostawałby w sprzeczności z intencją prawodawcy, który w art.. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami ustanowił zamknięty.” Zostało przyjęte, iż wyliczenie celów publicznych zawarte w art. 6 niniejszej ustawy jest enumeratywne i wyczerpujące, a nie jedynie przykładowe. W związku z powyższym, rozszerzająca wykładnia art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami jest niedopuszczalna, co oznacza, że budowa elektrowni wiatrowych nie może być zaliczana do inwestycji celu publicznego. Tezę niniejszą potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 4 września 2013 r., sygn. akt. VIII SA/Wa 985/12 zgodnie z którym, „Przepis art. 6 u.g.n. nie uprawnia do uznania budowy elektrowni wiatrowej za inwestycję celu publicznego, o której mowa w art. 2 pkt 5 u.p.z.p. Brak jest w tym zakresie również przepisów szczególnych, które przesądzałyby o takim statusie elektrowni wiatrowej. Przewody i urządzenia służące do przesyłania energii elektrycznej funkcjonują niezależnie od elektrowni wiatrowej, a więc trudno ją zaliczyć do urządzeń infrastruktury technicznej.”

Biorąc powyższe pod uwagę, zgodnie z aktualnym stanem prawnym brak jest podstaw do uznania elektrowni wiatrowej za inwestycję celu publicznego. W związku z tym, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania dla potrzeb budowy elektrowni wiatrowej, nie jest konieczne uzyskiwanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a jedynie decyzji o warunkach zabudowy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: