eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Pomoc prawna: radca prawny czy adwokat?

Pomoc prawna: radca prawny czy adwokat?

2014-04-24 13:46

Pomoc prawna: radca prawny czy adwokat?

Chcesz wystąpić o rozwód? Czeka cię sprawa karna w sądzie? Na pewno przyda się Tobie pomoc prawna. © fot. mat. prasowe

Chcesz wystąpić o rozwód? Czeka cię sprawa karna w sądzie? A może twoja firma trafiła na nierzetelnego kontrahenta? Na pewno przyda się Tobie pomoc prawna. Pytanie tylko do kogo się zgłosić – do adwokata czy radcy prawnego? Sprawdź, kto będzie w stanie Tobie pomóc i jakie ma uprawnienia.

Przeczytaj także: Bezpłatna pomoc prawna dla azylantów. Rząd przyjął projekt ustawy

Czym różni się sędzia od prokuratora potrafi wskazać praktycznie każdy. Z rozróżnieniem adwokata od radcy prawnego jest już jednak nieco gorzej. Nic w tym dziwnego – w ostatnich latach można było zauważyć tendencję do zacierania różnic między tymi dwoma profesjami. Nie zmienia to jednak faktu, że są to nadal dwa odrębne zawody. Z punktu widzenia przeciętnego obywatela ważne aby wiedzieć do kogo zwrócić się po pomoc.

Radca prawny – na etacie

Praca radcy prawnego opiera się przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych a także przygotowaniu projektów aktów prawnych. Radca może występować też przed sądami i urzędami. – Zasady wykonywania tego zawodu określa ustawa o radcach prawnych z 6 lipca 1982 r. – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Radcy prawni zrzeszają się na zasadach samorządu zawodowego, a spektrum spraw w których mogą służyć poradami jest stosunkowo szeroki. Dlatego w praktyce dochodzi do wyspecjalizowania danej Kancelarii, czy radcy w konkretnych dziedzinach prawa – dodaje mecenas Syryca. Zarówno radca prawny jak i adwokat uznani są za zawód zaufania publicznego. Warto tu jednak zaznaczyć, że radca (w przeciwieństwie do adwokata) może zostać zatrudniony na podstawie stosunku pracy. Dlatego też jeżeli np. przedsiębiorca chce mieć etatowego prawnika musi szukać go wśród radców prawnych.

Adwokat – na wokandzie

Zawód adwokata reguluje ustawa prawo o adwokaturze (z maja 1982 r), przedstawiciele tego zawodu (podobnie jak radcy) zrzeszają się w swoim samorządzie zawodowym. Litera prawa wskazuje, że głównym obowiązkiem adwokata jest świadczenie pomocy prawnej, w szczególności udzielanie porad, sporządzanie opinii prawnych oraz opracowywaniu projektów aktów prawnych. Zadaniem adwokata jest także występowanie przed sądami i urzędami. Praktycznie takie same obowiązki spoczywają na radcach prawnych. Gdzie zatem różnica? Jak wspominano wyżej adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy i może wykonywać swój zawód jedynie w drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. Adwokat ma prawo (w przeciwieństwie do radcy) występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Radca prawny może co prawda uczestniczyć w takiej sprawie, ale jedynie jako pełnomocnik strony.

fot. mat. prasowe

Chcesz wystąpić o rozwód? Czeka cię sprawa karna w sądzie? Na pewno przyda się Tobie pomoc prawna.

Pytanie tylko do kogo się zgłosić – do adwokata czy radcy prawnego? Sprawdź, kto będzie w stanie Tobie pomóc i jakie ma uprawnienia.



Dwa warianty

Podział na radców prawnych i adwokatów jest uznawany przez część przedstawicieli środowiska prawniczego za sztuczny. W ostatnich latach poszerzano uprawnienia radców prawnych i dziś obie profesje nie różnią się od siebie w znaczący sposób. Istnieją w zasadzie dwa główne przypadki w których pomóc może tylko radca lub tylko adwokat. Jeżeli ktoś chce zatrudnić prawnika na podstawie stosunku pracy np. w swojej w firmie musi poszukać radcy prawnego. Jeżeli jednak potrzebuje obrońcy w sprawie karnej bądź karnoskarbowej to powinien szukać pomocy u adwokata.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: radca prawny, adwokat, pomoc prawna, prawnik

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • fosterkowal / 2014-09-18 12:21:00

    jak na moje prędzej czy później nie będzie tego podziału, bo sami prawnicy uważają go za sztuczny. P.S. fajnie widzieć swojego prawnika z fskancelari na ulubionym portalu :D odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: