eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Europejskie postępowanie uproszczone

Europejskie postępowanie uproszczone

2014-04-23 12:58

Przeczytaj także: Europejski Nakaz Zapłaty, czyli transgraniczne dochodzenie roszczeń


2. Europejskie postępowanie nakazowe

Postępowanie to pełni podobną rolę do krajowego postępowania nakazowego czy upominawczego. Przy tym jest znacznie uproszczone, szybsze, tańsze, a co za tym idzie – efektywne. Wysokość dochodzonych tą drogą roszczeń cywilnych i handlowych nie jest istotna. Natomiast ważne jest, by roszczenie miało bezsporny charakter. - Pozostaje to w ścisłym związku z funkcją nakazu zapłaty, jako rozstrzygnięcia sprawy wyłącznie na podstawie przedłożonych do pozwu dokumentów – tłumaczy wrocławski radca prawny. Bezsporność roszczenia, jak i wymóg złożenia pozwu (czy ewentualnego sprzeciwu od nakazu zapłaty) w formie uniwersalnego formularza, możliwość rozstrzygnięcia sprawy na posiedzeniu niejawnym oraz przez referendarza sądowego to czynniki bezpośrednio przekładające się na sprawny przebieg procesu. Jeśli spełnione są wszystkie wymogi formalne pozwu (w wypadku braków powód wzywany jest do uzupełnienia pozwu w określonym terminie), sąd wydaje europejski nakaz zapłaty nie później niż 30 dni od wniesienia pozwu. Następnie nakaz wraz z odpisem pozwu jest doręczany pozwanemu, który ma 30 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu - Warto jednak zwrócić uwagę, że choć europejskie postępowanie nakazowe co do zasady jest postępowaniem przyspieszonym, w przypadku wniesienia sprzeciwu przez pozwanego, sprawa podlega już rozpoznaniu w trybie zwykłym, co na ogół jest procesem czasochłonnym – podkreśla przedstawiciel wrocławskiej kancelarii.

Europejskie – źródła regulacji prawnych.

Dla zainteresowanych skorzystaniem z europejskich postępowań uproszczonych przysłowiową lekturą obowiązkową są dwa dokumenty prawne: rozporządzenia (WE) nr 861/2007 parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lipca 2007 r. ustanawiającego europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń oraz rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającego postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty. Wskazane rozporządzenia europejskie, zgodnie z obowiązującą zasadą bezpośredniego ich stosowania, stanowią wystarczającą podstawę stosowania zawartych w nich postanowień, bez potrzeby ich implementacji do krajowego porządku prawnego. - Regulacja zawarta w Kodeksie postępowania cywilnego stanowi jedynie wyraz konkretyzacji dla potrzeb praktycznego stosowania prawa w Polsce obowiązujących przepisów europejskich – zaznacza reprezentant kancelarii CWW. Zawarta w europejskich rozporządzeniach regulacja wiąże wszystkie państwa członkowskie UE z wyjątkiem Danii. - Wynika to z przyjętych warunków przystąpienia Danii do Unii Europejskiej, zgodnie z którymi państwo to nie uczestniczy we współpracy sądowej w sprawach cywilnych - wyjaśnia wrocławski prawnik.

Co o nich sądzić? - podsumowanie.

- Cechą najbardziej odróżniającą europejskie postępowania uproszczone od postępowań krajowych jest fakt, iż orzeczenia wydane w ich trybie są uznawane i wykonywane w innych państwach członkowskich bez potrzeby stwierdzania wykonalności w odrębnym postępowaniu, co przekłada się na oszczędność czasu i środków finansowych – wnioskuje przedstawiciel kancelarii CWW. Brak konieczności odwiedzania sal sądowych również można uznać za zaletę tego rozwiązania. Choć niepokojem może napawać fakt, że postępowania te prowadzone są w języku obowiązującym w siedzibie sądu rozstrzygającego sprawę i w nim też wydawane są orzeczenia, bariera językowa wcale nie musi stanowić przeszkody. W kwestiach związanych z przygotowaniem pozwu, odpowiedzi na pozew, powództwa wzajemnego czy odpisach istotnych w sprawie dokumentów zawsze można skorzystać z pomocy tłumacza (najlepiej przysięgłego). Przy tym notarialne potwierdzenie zgodności oryginalnego tekstu z tłumaczeniem nie jest tu obligatoryjne. Pomocą służą nam też wyspecjalizowane w zakresie tego typu spraw kancelarie prawne, jak wrocławska Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów CWW, której możemy powierzyć reprezentowanie naszych interesów. Europejskie postępowania uproszczone są więc godną rozważenia alternatywą postępowań krajowych. - Nie ma bowiem przymusu stosowania przedmiotowych postępowań, aczkolwiek mogą się one okazać wyjściem korzystnym nie tylko czasowo, ale również pod względem finansowym - puentuje nasz ekspert prawny.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: