eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

2014-04-10 12:43

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony © everythingpossible - Fotolia.com

Kodeks spółek handlowych (dalej: ksh) nie wyklucza powoływania członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na czas nieokreślony. Kwestię dopuszczalności powołania członka zarządu na czas nieokreślony rozstrzygnął natomiast Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt III CZP 23/10. Według SN nie ma przeszkód ku temu, aby strony w umowie spółki uregulowały kwestię wygaśnięcia mandatu w odmienny sposób od wynikającego z art. 202 § 1 ksh i określiły, że powołanie członków zarządu następuje "na czas nieokreślony".

Przeczytaj także: Mandat członka zarządu spółki z o.o. - kiedy wygasa?

Zamieszczenie takiego postanowienia w umowie jest równoznaczne z wyłączeniem stosowania reguły wygaśnięcia mandatu z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji. W takim wypadku mandat członka zarządu wygaśnie jedynie w razie zaistnienia zdarzeń określonych w art. 202 § 4 ksh, tj. wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu. Natomiast gdy umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 ksh także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony.

W sytuacji zatem gdy członek zarządu spółki z o.o. został powołany na mocy uchwały wspólników, a uchwała ta przewiduje, że powołanie nastąpiło na czas nieokreślony, to uznać należy, że został on skutecznie powołany. Niemniej jednak mandat takiego członka zarządu wygasa w myśl reguły wynikającej z art. 202 § 1 ksh, czyli de facto po upływie jednorocznej kadencji.

Konsekwencje wadliwości uchwały o powołaniu członka zarządu na czas nieokreślony sprowadzają się do tego, że od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji mandat członka zarządu wygasa z mocy prawa. Może to doprowadzić do sytuacji, w której spółka będzie pozbawiona umocowanego do działania organu.

fot. everythingpossible - Fotolia.com

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Według SN nie ma przeszkód ku temu, aby strony w umowie spółki uregulowały kwestię wygaśnięcia mandatu w odmienny sposób od wynikającego z art. 202 § 1 ksh i określiły, że powołanie członków zarządu następuje "na czas nieokreślony".


W razie gdyby spółka reprezentowana przez członków zarządu, których mandat wygasł zawierała nadal umowy z osobami trzecimi w dobrej wierze, pojawia się pytanie o skuteczność takich umów. Z uwagi na przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, które za pomocą domniemań chronią osoby działające w zaufaniu do wpisów ujawnionych w rejestrze uznać należy, iż czynność dokonana przez członków zarządu wpisanych do rejestru, których mandat wygasł zgodnie z zasadą z art. 202 § 1 ksh, nie może być co do zasady przez spółkę reprezentowaną przez taki zarząd skutecznie podważona. Zgodnie bowiem z art. 14 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru.

W odniesieniu do relacji wewnętrznej między członkami zarządu, których mandat wygasł, a spółką wskazać należy, iż co do zasady członek zarządu działający bez umocowania może ponosić odpowiedzialność wobec spółki. Jeżeli jednak Zgromadzenie Wspólników co roku zatwierdza sprawozdanie finansowe i udziela członkom zarządu absolutorium, pomimo tego, że ich mandat wygasł z mocy prawa, to wydaje się, że brak jest podstaw do przyjęcia odpowiedzialności członków zarządu za działanie bez umocowania.

Przydatne linki:
- Kodeks spółek handlowych


Podsumowując, jeżeli wolą wspólników jest powoływanie członków zarządu na czas nieokreślony, to aby uniknąć wygaśnięcia mandatu członka zarządu zgodnie z dyspozycją art. 202 § 1 ksh należy umowie spółki zamieścić postanowienie, zgodnie z którym członek zarządu powoływany jest na czas nieokreślony, a jego mandat wygasa w razie śmierci, rezygnacji bądź odwołania. W przeciwnym razie, jeżeli powołanie członka zarządu na czas nieokreślony nastąpi wyłącznie na mocy uchwały wspólników, mandat takiego członka zarządu wygaśnie z mocy prawa po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji przez tego członka.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: