eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kodeks wyborczy znowelizowany

Kodeks wyborczy znowelizowany

2014-02-19 00:20

Przeczytaj także: Przepisy prawne: najważniejsze zmiany III 2014


Zmiany w przepisach dotyczących działalności pożytku publicznego i wolontariatu

W dniu 11 lutego 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 24 stycznia 2014 roku o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadzona została regulacja dot. realizacji zadań publicznych zleconych w tzw. trybach pozakonkursowych, zmieniono zasady prowadzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego oraz zasady zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o nr rachunku bankowego właściwego do przekazania środków z 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych. W nowelizacji określono także na nowo sytuacje, w których naczelnik urzędu skarbowego będzie odstępował od przekazania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz wskazano zasady przekazywania przez naczelnika urzędu skarbowego 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w sytuacji, gdy wskazywana przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w korekcie zeznania kwota do przekazania przekracza 1 % podatku należnego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiana ustawy o lasach

W dniu 12 lutego 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 24 stycznia 2014 roku o zmianie ustawy o lasach.

Nowelizacja wprowadza ujednolica zasady gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe między innymi poprzez dostosowanie zasad gospodarki finansowej tej jednostki do aktualnych wymogów ustawy o rachunkowości, oraz wprowadza regulacje prawne umożliwiające dokonywanie przez Lasy Państwowe wpłat do budżetu państwa.

Zgodnie z brzmieniem art. 58a ustawy o lasach, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zobowiązana będzie do przekazywania do budżetu państwa części przychodów – w drodze dokonywania wpłaty na rachunek ministra właściwego do spraw środowiska w wysokości stanowiącej równowartość 2% przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna. Ustawa przewiduje, że pierwsza wpłata równowartości 2% przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna zostanie dokonana w 2016 r.
Niezależnie od powyższych zapisów, nowelizacja wprowadza także przepis, w myśl którego w latach 2014 i 2015 Lasy Państwowe dokonają wpłat do budżetu państwa z kapitału (funduszu) własnego w wysokości po 800 mln zł rocznie. Wpłata ma być dokonywana przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w formie równych rat kwartalnych, w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału. Jednocześnie ustawa upoważnia Radę Ministrów do udzielenia zgody na niedokonanie przez Lasy Państwowe wpłaty za 2015 r. albo na jej zmniejszenie. Rada Ministrów upoważniona jest do wyrażenia powyższej zgody w uzasadnionym przypadku, w szczególności w sytuacji wystąpienia szkody lub klęski żywiołowej, bądź zmiany cen sprzedaży drewna oraz zmiany popytu mogącej zagrozić realizacji planu gospodarczo-finansowego Lasów Państwowych.

Ustawa wprowadza również zmiany przepisów dotyczących planu urządzenia lasu.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prawo łowieckie – dostosowanie przepisów zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

W dniu 14 lutego 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 13 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy Prawo łowieckie.

Nowelizacja ujednolica regulacje dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej i została wprowadzona w celu wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 listopada 2012 r. (sygn. akt K 21/11), w którym to wyroku Trybunał orzekł o niezgodności przepisów ustawy regulujących postępowanie dyscyplinarne w Polskim Związku Łowieckim z Konstytucją.

Do ustawy została dodana definicja przewinienia łowieckiego oraz ujednolicony został katalog kar dyscyplinarnych.

Zmodyfikowana została treść zapisów ustawy, tak aby zagwarantować prawo do sądu we wszystkich sprawach dotyczących utraty członkostwa w kole łowieckim, nabycia lub utraty członkostwa w Związku po wyczerpaniu postępowania wewnątrzorganizacyjnego, jak również od wszystkich orzeczeń i postanowień kończących postępowanie dyscyplinarne, bez zróżnicowania w zależności od rodzaju wymierzonej kary. Prawo do sądu w powyższych sprawach będzie realizowane w trybie odwołania, a sądem właściwym będzie sąd powszechny – sąd okręgowy.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: