eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Transport drogowy i czas pracy kierowców po zmianach

Transport drogowy i czas pracy kierowców po zmianach

2014-02-07 00:50

Transport drogowy i czas pracy kierowców po zmianach

Czas pracy kierowców po zmianach © Kzenon - Fotolia.com

Z dniem 16 lipca br. zaczęła obowiązywać część przepisów Ustawy z dnia 5 kwietnia 2013 roku o zmianie Ustawy o transporcie drogowym oraz Ustawy o czasie pracy kierowców poz. 567, regulujących między innymi kwestię związaną z obowiązkiem prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Przeczytaj także: Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym ukróci przewozy bez licencji

Mocą nowych przepisów, czyli koniecznością prowadzenia ewidencji czasu pracy zostali objęci przedsiębiorcy osobiście wykonujących przewozy drogowe oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy na jego rzecz. Do Ustawy o czasie pracy kierowców wprowadzono również dodatkowy rozdział (Rozdział 3a), regulujący czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy. Kolejne nowe uregulowania, które swoim zakresem objęły zagadnienia związane z dokumentowaniem zdolności finansowej oraz nowymi uprawnieniami do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego osób, rzeczy oraz spedycji (o których poniżej) zaczęły obowiązywać w dniu 15 sierpnia br.

Wprowadzenie przedmiotowych zmian do Ustawy o transporcie drogowym i Ustawy o czasie pracy kierowców, spowodowane było koniecznością dostosowania prawa krajowego do wymogów unijnych zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające Dyrektywę Rady 96/26/WE, Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. Dotyczy ono wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych, Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i (WE) nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych i zmieniające Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 oraz Dyrektywy 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego. Istotą tych zmian, jest wprowadzenie nowych ujednoliconych zasad dostępu do zawodu przewoźnika drogowego, jak również do krajowego i międzynarodowego rynku transportu drogowego.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Czas pracy kierowców po zmianach

Mocą nowych przepisów, czyli koniecznością prowadzenia ewidencji czasu pracy zostali objęci przedsiębiorcy osobiście wykonujących przewozy drogowe oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy na jego rzecz.


Nowe uprawnienia

Nowelizacją zostały objęte między innymi obszary dotyczące udzielania, zmiany, zawieszenia oraz cofnięcia uprawnień do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek posiadania „Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego”, które uprawnia do podjęcia i wykonywania krajowego transportu drogowego i zastępuje dotychczasowe licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób autokarem lub autobusem oraz transportu drogowego rzeczy. Wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego wymaga natomiast uzyskania licencji wspólnotowej, która jest wydawana w oparciu o posiadane „Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego”.

Dotychczasowe licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób i rzeczy zastąpiło zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, które jest wydawane przedsiębiorcy po spełnieniu wymagań określonych Rozporządzeniem WE nr 1071/2009 i które to stanowi podstawę do wydania licencji wspólnotowej.

Wykonywanie krajowego przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą wymagają uzyskania odpowiedniej licencji krajowej.

Uzyskania stosownej licencji wymaga również wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.

Niekaralność kierowców

Istotną kwestią, która uległa zmianie jest „niekaralność kierowców”, czyli jeden z warunków uzyskania zezwolenia. Dotychczas, przedsiębiorca chcący prowadzić działalność transportową nie mógł zatrudniać (zarówno na podstawie umowy o pracę jak i innych umów cywilnoprawnych) kierowców, którzy byli uprzednio skazani prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku.

Obecnie, przedsiębiorca nie może zatrudniać kierowców, wobec których orzeczono środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Dotyczy to również kierowców niezatrudnionych, lecz wykonujących przewozy na rzecz danego przedsiębiorcy (np. na podstawie umowy cywilnoprawnej czy samozatrudnienia). A zatem, poszczególne rodzaje przestępstw, za które kierowcy nie mogli być skazani, zastąpiono jednym rodzajem orzeczonej sankcji, będącej środkiem karnym w postaci zakazu wykonywania zawodu kierowcy, który sąd ma możliwość zastosowania w przypadku, gdy sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu, albo okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Definicja bazy eksploatacyjnej

Do krajowego porządku prawnego, wprowadzono definicję „bazy eksploatacyjnej”, którą zgodnie z nowelą jest miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny i urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład której wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów: miejsce postojowe, miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków, miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: